Artykuły

Adam Karwowski, Andrzej Kociołkowski: Rozmnożenie wężogłowa birmańskiego, czyli Channa harcourtbutleri (Annandale, 1918) w akwarium

RYBY AZJA

Channa harcourtbutleri

Fragment artykułu: Adam Karwowski, Andrzej Kociołkowski: Rozmnożenie wężogłowa birmańskiego, czyli Channa harcourtbutleri (Annandale, 1918) w akwarium. Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 1/2018 (167).

 

Na Channa harcourtbutleri – bo tak ryba ta, należąca do rzędu okoniokształtnych (Perciformes) i rodziny żmijogłowowatych (Channidae), została nazwana na cześć brytyjskiego gubernatora w Birmie Harcourta Butlera – akwaryści mówią często: wężogłów birmański.
Łacińskim synonimem nazwy gatunkowej jest Ophiocephalus harcourtbutleri (Annandale, 1918).

Występowanie
Channa harcourtbutleri pochodzi z Myanmaru, czyli dawnej Birmy. Gatunek w środowisku naturalnym żyje w jeziorach na mulistym dnie i w powolnie płynących strumieniach, ukrywając się z reguły wśród roślinności lub korzeni. Występuje najczęściej w jeziorze Inle.

Żywienie
Channa harcourtbutleri jest drapieżnikiem, podobnie jak inne żmijogłowowate. W naturze ma dostęp do szerokiego wachlarza pokarmów, w tym stawonogów i małych ryb. W akwarium gatunkowi temu należy serwować pokarm mięsny: wszelkie mrożonki (szklarka, serce wołowe, ochotka), a nawet pokrojone drobno filety z ryb. Większe ryby możemy karmić robakami typu rosówka, czerwony czy biały robak wędkarski, mączniak, krewetki, małże.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button