Artykuły

Rzeka Wałdajka (Europa Wschodnia, Rosja). Część 1 – karpiowate

Ryby Europy

Alexey Malyshev: Rzeka Wałdajka (Europa Wschodnia, Rosja). Część 1 – karpiowate

Fotografie Alexey Malyshev
Tłumaczenie Helena Czapczyk

Badaniem Wałdajki zajmuję się od dwudziestu lat. W niniejszym artykule chciałbym podzielić się obserwacjami, które poczyniłem przez ten czas. Wiele ryb i bezkręgowców, które złowiłem nad Wałdajką, z powodzeniem hodowałem później we własnym akwarium biotopowym. Pierwsza część cyklu będzie poświęcona szczegółowym obserwacjom na temat zasiedlających tę rzekę przedstawicieli rodziny karpiowatych.

Rzeka Wałdajka ma swoje źródło w jeziorze Uzhin położonym na terenie Wałdajskiego Parku Narodowego, uchodzi natomiast do jeziora Piros. Jej dorzecze należy do zlewiska Morza Bałtyckiego. Długość Wałdajki wynosi zaledwie 50 km. Meandrująca rzeka przechodzi przez dwa regiony – Nowogród i Twer.

Trzy czwarte długości Wałdajki stanowią obszary wody płytkiej, szerokie na średnio 20 metrów, o szybkim lub umiarkowanym nurcie. Gdzieniegdzie znajdują się bystrza i zapadnięcia terenu. Blisko ujścia nurt słabnie, rzeka poszerza się i pogłębia (aż do 50 metrów). Źródła wody znajdujące się w borze sosnowym, przez który przepływa Wałdajka, odpowiadają za 50% jej uwodnienia. Wzdłuż brzegu położonych jest bardzo niewiele osiedli mieszkaniowych, dzięki czemu możliwe jest zachowanie unikalnej ichtiofauny tej rzeki.

CAŁY ARTYKUŁ W PLIKU PDF LUB W NUMERZE MAGAZYNU AKWARIUM

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button