Artykuły

Rzeka Wałdajka (Europa Wschodnia, Rosja). Część 2 – ryby drapieżne

Ryby Europy

Alexey Malyshev: Rzeka Wałdajka (Europa Wschodnia, Rosja). Część 2 – ryby drapieżne.

Fotografie Alexey Malyshev
Tłumaczenie Helena Czapczyk

Badaniem Wałdajki zajmuję się od dwudziestu lat. W drugim z serii artykułów opowiadających o wodnych mieszkańcach tej rzeki chciałbym podzielić się swoimi obserwacjami na temat ryb drapieżnych.

Najbardziej rozpowszechnionym w rzece Wałdajce gatunkiem ryby drapieżnej jest okoń pospolity (Perca fluviatilis). Zasiedla obszary wzdłuż całego koryta rzeki, a zatem różnorodne strefy biotopowe. Zasadniczo przedstawiciele tego gatunku osiągają niewielkie rozmiary, grupując się w ławice płynące w pobliżu brzegu. Większe osobniki, ważące kilogram lub więcej, zasiedlają ujście rzeki i okoliczne jeziora.

Perca fluviatilis to ciekawski i śmiały gatunek, z reguły nieobawiający się ludzi. Na jednym z wykonanych przeze mnie zdjęć ukazany jest okoń dziarsko pozujący prosto przed obiektywem aparatu. Młode osobniki odżywiają się bezkręgowcami, natomiast większe – dwuletnie i starsze – polują także na inne ryby. Niewielkie, ale dojrzałe płciowo okonie składają ikrę w wodach Wałdajki. Starsze osobniki – w okolicznych jeziorach. Galaretowata ikra zostaje złożona na roślinności, unoszących się w toni kawałkach drewna lub innych podwodnych przedmiotach. Tarło ma miejsce w okresie od późnego kwietnia do wczesnego maja; w maju można już zaobserwować młodych przedstawicieli Perca fluviatilis.

CAŁY ARTYKUŁ W PLIKU PDF LUB W NUMERZE MAGAZYNU AKWARIUM

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button