Artykuły

Rzeka Wałdajka (Europa Wschodnia, Rosja). Część 3

Ryby Europy. Akwarystyka biotopowa

Alexey Malyshev, tł. Helena Czapczyk: Rzeka Wałdajka (Europa Wschodnia, Rosja). Część 3

W trzeciej i ostatniej części chciałbym przedstawić najbardziej tajemnicze ryby rzeki. O ich istnieniu nie wie nawet wielu lokalnych mieszkańców, którzy lubią spędzać poranki nad brzegiem rzeki z wędką. Gatunki, o których mowa, żyją w płytkich wodach. Nie migrują, a przestrzeń życiowa każdego osobnika jest ograniczona zaledwie do kilku metrów kwadratowych.

Pierwszy na naszej liście jest śliz pospolity Barbatula barbatula. Ryby te, nawet złowione na niewielkim obszarze rzeki (obejmującym mniej niż 50 metrów koryta) znacząco różnią się ubarwieniem, co sprawia, że wiele osób traktuje różne osobniki jako przedstawicieli zupełnie różnych gatunków. 

W płytkich wodach ślizy można zaobserwować od późnego kwietnia do późnego października. W okresie zimowym przemieszczają się do głębszych obszarów rzeki. Ślizy pospolite żyją na terenach o podłożu piaszczysto-kamienistym z dużą ilością średniej wielkości kamieni.

Ryby te są aktywne nocą. Po zmroku opuszczają swoje schronienie i szukają pokarmu w okolicy – w odległości ok. 10–15 metrów – ale kiedy są już najedzone, wracają zawsze pod swój kamień. Odżywiają się bezkręgowcami bentosowymi: skorupiakami, robakami i larwami owadów. Ulubionym pokarmem śliza pospolitego są małe (mające nie więcej niż 2–3 mm) małże – Pisidium moitessierianum z rodzaju groszkówek.

CAŁY ARTYKUŁ W PLIKU PDF LUB W NUMERZE MAGAZYNU AKWARIUM

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button