ArtykułyEncyklopedia

Samolus valerandi

Encyklopedia akwarystyczna

Jarnik solankowy (Samolus valerandi)

Pochodzenie: zamieszkuje przyujściowe strefy rzek południowej Europy i północnej Afryki. Rozwija się najczęściej jako roślina bagienna, ale może również rosnąć w pełnym zanurzeniu. Często występuje w wodzie słonawej.

Opis: roślina składa się z gęstej rozety liści o kształcie zbliżonym do odwróconej kropli wody osadzonych na krótkich ogonkach. Liście są soczyście zielone z charakterystycznym jaśniejszym, pierzastym unerwieniem. Dorastają do 10 cm długości i 3,5 cm szerokości. Znane są dwa podgatunki Samolus valerandi valerandi oraz S. v. parviflorus – ten drugi odznacza się nieco większymi rozmiarami liści. System korzeniowy tworzy bardzo gęsta wiązka cienkich i dość długich białych, nitkowatych korzeni. W warunkach paludarium roślina może zakwitać, wytwarzając nadwodny pęd kwiatostanowy o wysokości do 40 cm z kwiatostanem w formie wiechy. Owocami są niepozorne strączki zawierające drobniutkie nasiona.

Warunki uprawy: roślina mało wymagająca pod względem wody (toleruje wodę od miękkiej do twardej, od kwaśnej do zasadowej i o temperaturze od 15 do 25ºC). Lubi niewielki dodatek do wody soli morskiej, ale nie jest to konieczne. Wymaga bardzo silnego oświetlenia (słońce, lampy metalohalogenkowe, duże ilości świetlówek) przez co najmniej 12 godzin na dobę. Wskazane jest piaszczyste podłoże oraz regularne dodawanie do wody nawozów płynnych. Gatunek ten znacznie lepiej rozwija się w paludarium.

Rozmnażanie: w akwarium przez rośliny potomne wytwarzane wegetatywnie na krótkich rozłogach. W paludarium możliwe rozmnażanie z nasion. Wydobyte ze strączków nasiona należy wysiać do płytkiego (ok. 5-10 cm wody) z piaszczystym podłożem najlepiej ustawionego na parapecie okiennym (do kiełkowania nasion konieczne jest bardzo silne oświetlenie, najlepiej słoneczne). Gdy młode rośliny osiągną wysokość 5 cm można przenieść je do akwarium.

Wykorzystanie: bardzo efektowna roślina pierwszego planu tworząca w dobrych warunkach gęste „trawniczki”. Szczególnie dobrze prezentuje się w większych akwariach roślinnych. Doskonale nadaje się też do zbiorników słonawowodnych. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button