Sylwia Bielak-Bielecka: Stres u naszych ryb – ABC każdego akwarysty
Stres jest nieodzownym elementem życia. Jest motorem napędzającym nasze zachowania. Jak się on ma w odniesieniu do ryb? Czy ryby w ogóle mogą odczuwać stres? A jeśli tak, w jaki sposób na niego reagują? Okazuje się, że stresorem w naszym domowym akwarium może być wiele rzeczy. Od całkiem oczywistych czynników, jak choćby stukanie w szybę, po zupełnie zaskakujące sytuacje, zdawałoby się niemające większego znaczenia, jak na przykład usytuowanie akwarium w pobliżu drzwi.
Przez wiele lat pracowałam w sklepach zoologicznych, najpierw jako akwarysta, a później jako kierownik działu akwarystyki. W domu również zawsze stał (i stoi) zbiornik. Opiekowałam się niezliczoną ilością ryb i bezkręgowców słodkowodnych, a także słonawowodnych i morskich. Poczyniłam wiele ciekawych obserwacji. Pomagałam ludziom rozwiązywać problemy związane z ich podopiecznymi. Ale zacznijmy od początku…
Zawsze zdumiewała mnie postawa ludzi polegająca na zobojętnieniu. Osoby takie traktują ryby jak przedmioty w atrakcyjnych kolorach i kształtach, które można dowolnie łączyć ze sobą. Uważają je za kolorowe klejnoty, które w każdej chwili można dorzucić do szkatułki – i będzie piękniej. Otóż nie. Ryby reagują na wszystko, co się wokół nich dzieje. Odczuwają różne emocje i potrafią to zamanifestować. Aby dostrzec te sygnały, trzeba mieć odrobinę wprawy.
Cały artykuł w pliku PDF lub w numerze Magazynu Akwarium
- Stres u ryb2,70 zł
- Magazyn Akwarium nr 3/2020 (181)15,90 zł – 22,90 zł
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł
Może Cię również zainteresować…
- Dźwięki w środowisku wodnym i ich wpływ na zwierzęta żyjące w wodzie2,70 zł
- Zimowanie zwierząt2,46 zł
- Sztuka kamuflażu u ryb2,46 zł
- Narządy zmysłów u ryb2,16 zł
- Strategie rozrodcze ryb: ryby hołubiące potomstwo2,46 zł
- Profilaktyka i leczenie chorób ryb ozdobnych2,94 zł
- Strategie rozrodcze ryb: ryby noszące potomstwo ze sobą2,46 zł
- Strategie rozrodcze: ryby niezajmujące się potomstwem2,46 zł