ArtykułyEncyklopedia

Taxiphyllum barbieri

Encyklopedia akwarystyczna

Mech jawajski (Taxiphyllum barbieri)

Pochodzenie: pochodzi z tropikalnej części południowej Azji. W naturze łanowo porasta okresowo zalewane brzegi zbiorników wodnych.

Opis: ma postać niezmiernie delikatnych, cienkich, płożących się łodyżek o żywozielonej,  barwie tworzących w dobrych warunkach gęste kępy. 

Warunki uprawy: zadowala się stosunkowo skąpym oświetleniem. Przy zbyt silnym bardzo łatwo porasta glonami. Nie ma praktycznie żadnych wymagań co do temperatury (10-30ºC), jak i twardości wody (od bardzo miękkiej do bardzo twardej). Pożądana jest jedynie obecność wydajnego filtra oraz regularne podmiany wody w celu utrzymania jej klarowności.

Rozmnażanie: przez podzielenie rozrośniętej kępy na mniejsze fragmenty.

Wykorzystanie: W akwarium roślinę tą najlepiej przymocować przy pomocy nitki lub żyłki do korzenia albo lignitu,  które będzie stopniowo obrastać. Mech jawajski dość łatwo ulega zamuleniu,  nie zaleca się więc umieszczać go bezpośrednio na podłożu. Z tego samego względu nie toleruje on obecności ryb intensywnie ryjących w piasku lub żwirze. W akwarium mech jawajski znakomicie nadaje się do tworzenia „żywego tła” (oplatamy nim kawałek plastikowej siatki dopasowany rozmiarami i przymocowany do tylnej szyby) oraz do obsadzania środkowej części zbiornika. Pełni nieocenione usługi w akwariach tarliskowych jako substrat dla ikry i schronienie dla narybku. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button