ArtykułyEncyklopedia

Danio choprai

Encyklopedia akwarystyczna

Danio choprai Hora, 1928

Danio glowlight

Pochodzenie: azjatycki endemiczny gatunek z jednego ze strumieni rzeki Irawadi w Myanmarze (Birma), jednak w akwariach spotyka się prawie wyłącznie osobniki hodowlane.

Opis: niewielki, dorastający do 3 cm długości karpiowaty. Samice nieco większe o zaokrąglonych partiach brzusznych i mniej intensywnych barwach na ciele. Kształt ciała opływowy z dominacją koloru pomarańczowego, pionowymi czarnoniebieskim pasami po bokach. Żółte obrzeżenia lub znaczenia płetw. Grzbiet rdzawopomarańczowy. Potoczna nazwa nawiązuje do podobieństwa ryby do tetry glowlight, ale po bliższym przyjrzeniu się różnice są jednak znaczne, zwłaszcza w kształcie płetw, które u danio są bardziej zaokrąglone niż u tetry.

Charakterystyka: bardzo żywiołowe, ruchliwe rybki pływające w całej toni wodnej zbiornika. Średnio agresywne. Długość życia – do trzech lat.

Rozmnażanie: przed planowanym tarłem ryby powinny być dobrze odkarmione. Należy przygotować zbiornik tarliskowy z miękką wodą o wartości 4°dH, możliwie najniższą twardością węglanową, pH 6,5-7,0 i temperaturą 26°C. Dno zaleca się wyposażyć w ruszt ikrowy pokryty drobną pierzastą roślinnością lub mchem. Akwarium trzeba lekko zaciemnić. Tarlaki trą się w grupach o równej liczbie samców i samic w ciągu kilku godzin, potem należy je odłowić. Młode wylęgają się po dwóch  dniach. Przez około dwie doby „stoją” nieruchomo w toni, resorbując woreczki żółtkowe. Potem zaczynają pływać i należy je skarmiać pierwotniakami, następnie – larwami artemii.

Pokarm: muszki owocówki, skorupiaki, larwy komara (przysmak), ale także pokarmy suche płatkowane i granulowane jako dopełnienie diety.

Akwarium: dla grupy 20-25 ryb wystarcza zbiornik o pojemności 80 l, chociaż zaleca się większe. Konieczna pokrywa (ryby mogą wyskakiwać) i wolna przestrzeń do pływania. Woda powinna być klarowna, dobrze filtrowana i napowietrzana o twardości do 11°dH o pH 6,5-7,5 i temperaturze w zakresie 22-26°C. Ryby nie wymagają obecności roślin, ale dobrze jest nieco zaciemnić toń przy pomocy roślin pływających na części powierzchni. Druga szkoła mówi o hodowli tych ryb w zbiornikach roślinnych z wartkim ruchem wody symulującym górki potok. Zalecane podłoże żwirowe ciemne.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 8-9/2016 (160).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button