ArtykułyEncyklopedia

Protopterus aethiopicus

Encyklopedia akwarystyczna

Prapłetwiec abisyński

Pochodzenie: wody słodkie Afryki. W zależności od miejsca występowania wyróżnia się trzy podgatunki: Protopterus aethiopicus aethiopicus (rzeka Nil, Jezioro Wiktorii, jezioro Tanganika), Protopterus aethiopicus congicus (środkowy i górny bieg rzeki Kongo) i Protopterus aethiopicus mesmaekersi (dolny bieg rzeki Kongo).

Opis: należy do rodziny prapłetwcowatych (Protopteridae). Ma charakterystycznie wydłużone i walcowate ciało, przyobleczone w barwy ochronne. Dorasta do dwóch metrów długości, osiągając ciężar do 17 kg.

Charakterystyka: gatunek dla koneserów i znawców – relikt z afrykańskich tropików. Wiedzie przydenny tryb życia. W naturze w okresie niesprzyjającym (susza) zakopuje się w błocie i przechodzi w stan estywacji, otaczając się kokonem wytworzonym z własnego śluzu (oddycha wówczas płucami). W tym stanie może przetrwać 3–4 lata.

Pokarm: mięczaki, owady i ich larwy, małe ryby.

Akwarium: nie nadaje się na lokatora akwarium ogólnego czy towarzyskiego – najlepiej chować pojedynczo. Chociaż jest to zwierzę odporne i niezbyt ruchliwe, zbiornik dla jednego dorosłego osobnika powinien mieć trzy metry długości. Młode, kilkudziesięciocentymetrowe prapłetwce można trzymać w zbiornikach mniejszych. Parametry chemiczne wody nie odgrywają decydującej roli; dno: piaszczysto-muliste, wystrój: korzenie. Należy zapewnić półmrok lub światło rozproszone (rośliny pływające). Temperatura 25–30°C.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 3/2017 (163).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button