Artykuły

Anolis brodaty (Anolis barbatus) w terrarium

Terrarystyka

Paweł Walenciak: Anolis brodaty (Anolis barbatus) w terrarium

Anolisy – któż o nich nie słyszał? Kojarzą się nam z małymi, szybkimi jaszczurkami z archipelagu  wysp Małych Antyli oddzielających Morze Karaibskie od Ocenu Spokojnego.
W tym rodzaju jest jednak sześć gatunków zamieszkujących Kubę, które wyróżniają się i wyglądem, i zachowaniem; wśród nich zaś anolis brodaty (Anolis barbatus), którego hodowlę przybliżę w poniższym artykule.

Wygląd i zachowanie

Wspominając o intrygującym wyglądzie, miałem na myśli jaszczurkę, której bliżej morfologicznie do kameleona aniżeli do anolisa (z angielskiego zwane są właśnie „fałszywymi kameleonami”).

Dlaczego tak jest?

Otóż, po pierwsze, anolis brodaty posiada oczy, którymi może poruszać niezależnie od siebie, a właśnie tę niezwykłą cechę przypisuje się jedynie kameleonom. Dzięki temu przesiadująca nieruchomo jaszczurka może zobaczyć, co dzieję się w jej otoczeniu bez odwracania się!

Głowa anolisa brodatego posiada charakterystyczną strukturę przypominającą hełm. Palce wyposażone są w lamele (specjalne struktury tkankowe składające się z setek tysięcy włosków, które – dzięki oddziaływaniu siły międzycząsteczkowej – pozwalają anolisom na poruszanie się po gładkich powierzchniach), a także dodatkowo zakończone są pazurkami. Dzięki takiej budowie jaszczurki te są bardzo dobrymi wspinaczami. Stosunkowo krótkie kończyny i częściowo chwytny ogon pozwalają anolisom chodzić i przesiadywać nawet na bardzo cienkich gałęziach, nierzadko węższych niż ich własne ciała.

Gady te prowadzą ściśle nadrzewny tryb życia i bardzo rzadko schodzą na ziemię.

Dorosłe osobniki osiągają około 18-20 cm długości ciała oraz 10-12 cm długości ogona.

Cechą charakterystyczną dla tego gatunku jest również rząd bardzo elastycznych łusek, które znajdują się pod dolną szczęką i biegną wzdłuż krawędzi worka podgardzielowego. Struktura ta przypomina poniekąd brodę i właśnie stąd nadano mu polską nazwę: anolis brodaty.

Inne cechy, które są wspólne dla anolisa brodatego i kameleonów, to wyjątkowy kamuflaż.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button