Artykuły

Hodowla meduz w Akwarium Gdyńskim

Akwarystyka morska

Weronika Podlesińska: Hodowla meduz w Akwarium Gdyńskim

Piękne zbiorniki akwarystyczne w domu z pewnością rozpalają serca – zarówno doświadczonych akwarystów, jak i początkujących hobbystów. Założenie akwarium słodkowodnego to w gruncie rzeczy nie jest złożony proces. Natomiast utrzymanie akwarium morskiego jest już bardziej skomplikowane.

W ostatnich latach słyszy się coraz częściej o domowych zbiornikach z meduzami. Nic dziwnego, te zwierzęta mają przecież wiele uroku. Na dłuższą metę jednak utrzymanie takiego zbiornika może być wymagające dla początkującego akwarysty. Ostatecznie posiadanie zbiornika z meduzami jest nie mniej pracochłonne, niż opieka nad innymi naszymi zwierzętami domowymi.

Meduza – co to takiego?

Przy hodowli meduz przydaje się pewna doza wiedzy biologicznej. Czym właściwie jest meduza? Jest to forma morfologiczna czy też stadium życiowe organizmów z typu parzydełkowców (Cnidaria), prymitywnych tkankowców. Inne znane zwierzęta z tego typu to choćby koralowce. Dorosłe parzydełkowce mają jedną lub dwie podstawowe formy morfologiczne. Prócz wolnopływającej meduzy jest to osiadła forma polipa. Gdy myślimy o meduzach – najczęściej chodzi nam o gromadę krążkopławów (Scyphozoa), które żyją jedynie w morzach. Zazwyczaj posiadają formę polipa i dominujące stadium meduzy. Meduza nie posiada układu krążenia. Rytmiczna pulsacja parasola pozwala jej na uzyskanie ruchu oraz utrzymanie wymiany gazowej z otoczeniem przez dyfuzję. Jako parzydełkowce meduzy posiadają parzydełka służące do paraliżowania i chwytania pokarmu, a także płaty gębowe prowadzące do otworu gębowego (który jednocześnie jest odbytem) i jamy chłonąco-trawiącej.

Czy da się przeprowadzić cały cykl życiowy krążkopława w zbiorniku akwarystycznym?

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button