ArtykułyEncyklopedia

Ceratopteris cornuta

Encyklopedia akwarystyczna

Różdżyca pospolita (Ceratopteris cornuta)

Pochodzenie: pochodzi z Madagaskaru, środkowej Afryki oraz południowo wschodniej Azji i północnej Australii.

Opis: może ukorzeniać się w podłożu lub pływać po powierzchni wody. Odznacza się jasnozieloną barwą pierzastodzielnych liści o długości 20-50 cm. Brzegi blaszki liściowej są łagodnie zaokrąglone i ozdobnie powycinane. Kształt liści jest bardzo zmienny w zależności od warunków panujących w akwarium.

Warunki uprawy: wymaga bardzo dużych ilości światła. Formy pływające najlepiej rozwijają się w zbiornikach ustawionych w pobliżu okna – dochodzą wtedy do kilkudziesięciu centymetrów średnicy, zaś ich liście wznoszą się ponad powierzchnię wody nawet na 20 cm. Woda powinna mieć temperaturę 22-26ºC, jej pozostałe parametry nie mają większego znaczenia. W przypadku uprawy form pływających w akwariach przykrytych należy pamiętać o pozostawieniu dostatecznej ilości miejsca między pokrywą lub szybą i powierzchnią wody (co najmniej 10, a jeszcze lepiej 15 cm), aby mogły swobodnie się rozwijać i osiągać właściwe dla nich rozmiary. Sadząc odmiany ukorzeniające się, najlepiej przymocowywać je za pomocą gumek do korzeni lub kamieni, wykazują bowiem tendencję do wypływania. Ważne jest, aby nasada korzeni wystawała ponad podłoże. Paprotnice sadzić należy zawsze pojedynczo (nie w kępkach). Wskazane jest żyzne podłoże i regularne, umiarkowane nawożenie.

Rozmnażanie: bardzo łatwe. Młode rośliny potomne wyrastają samoczynnie na liściach dorosłych okazów.

Wykorzystanie: pływające okazy paprotnic doskonale nadają się do zacieniania akwariów dla ryb preferujących półmrok, a także do zbiorników tarliskowych. Paprotnice ukorzenione znakomicie nadają się np. do akwariów holenderskich, gdzie ich soczyście zielone liście wspaniale kontrastują np. z roślinami o czerwonej barwie. Uwaga: liście paprotnic są bardzo kruche i łamliwe. Z tego powodu rośliny te nie powinny znajdować się w bezpośredniej bliskości filtra ani przewietrzacza. Nie należy uprawiać ich również w akwariach z dużymi, szybko pływającymi i ryjącymi w podłożu rybami. Przed umieszczeniem w zbiorniku słonawowodnym uprawiane dotąd w wodzie słodkiej okazy paprotnic powinny być stopniowo aklimatyzowane. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button