ArtykułyEncyklopedia

Yasuhikotakia modesta

Encyklopedia akwarystyczna

Yasuhikotakia modesta (Bleeker, 1864)

Bocja szara

Pochodzenie: Azja Południowo-Wschodnia: Tajlandia. Laos, Kambodża, Wietnam. Zasiedlane przez bocję szarą cieki wodne charakteryzują się umiarkowanym nurtem i podłożem piaszczystym lub piaszczysto-skalistym.

Na czas tarła jednak, w porze deszczowej, ryby przemieszczają się do małych strumieni lub zbiorników zalewanych okresowo, stojących. Lubią miejsca obfitujące w kryjówki z kamieni i korzeni,. Chowają się w nich za dnia.

Opis fizyczny: W naturze bocja szara dorasta do 25 cm, w akwarium – zwykle do 18 cm. Jej ciało pokryte jest szarymi do niebieskich łuskami często z zielonkawym połyskiem. Płetwy bocji mają kolor od pomarańczowego do czerwonego. Zdarzają się również osobniki o płetwach żółtych (ogonowa i brzuszne) lub błękitnych (grzbietowa). W handlu spotkać można osobniki sztucznie barwione z płetwami o kolorze turkusowym, zielonym czy różowym. Ta praktyka barwienia ryb przynosi im wiele szkód, m. in. w postaci obniżonej odporności na działanie różnych patogenów chorobotwórczych. Dymorfizm płciowy – słabo zaznaczony – samice są większe od samców. Ryby żyją 5 do 12 lat.

Behawior: Y. modesta prowadzi tryb życia nocny, trzymając się blisko dna. Lubi przekopywać podłoże. Gatunek terytorialny z ustaloną hierarchią w stadzie. W akwarium należy stworzyć stadko składające się z co najmniej 6 osobników. Wówczas agresja będzie mniejsza, rozłożona równo. Da to także możliwość wyłonienia najsilniejszej jednostki dominującej. Charakterystyczne dla bocji jest wydawanie dźwięków „klikania”, zwłaszcza w sytuacji konfliktu.

Zbiornik: Y. modesta potrzebuje akwarium o długości co najmniej 150 cm. Należy urządzić je według wystroju skopiowanego z natury, a więc z dużą ilością kryjówek, niezbyt intensywnie oświetlone, z odpornymi cienioznośnymi gatunkami roślin. Zalecana temperatura wody: 23-28°C. Odczyn lekko kwaśny do zasadowego (od 6 do 8 pH). Ze względu na niską tolerancję ryb na związki azotowe, bardzo istotne są cotygodniowe podmiany wody w ilości 30 do nawet 50% objętości zbiornika. Woda powinna być dobrze natleniona i czysta.

Pokarm: Bocje szare są wszystkożerne i niewymagające. W naturze żywią się owadami, skorupiakami, roślinami, glonami. Chętnie jedzą ślimaki. W akwarium zadowolą się pokarmami płatkowanym, tabletkami spiruliny, artemią, dafnią czy tubifexem. Jak w przypadku każdego gatunku, karminie ryb powinno być urozmaicone.

Rozmnażanie: Bocje szare nie rozmnażają się w akwariach. Osobniki dostępne w handlu pochodzą najczęściej z azjatycki ferm hodowlanych, gdzie rozmnaża się przy pomocy hormonów, lub z odłowu. Trudność w doprowadzeniu do tarła w warunkach domowych polega na tym, że w naturze ryby migrują w celu odbycia tarła.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 1-2/2016 (155).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button