ArtykułyEncyklopedia

Betta lehi

Encyklopedia akwarystyczna

Betta lehi

Pochodzenie: Borneo, Indonezja – zamieszkuje wyłącznie niewielki obszar na południowy zachód od miasta Kuching oraz dolną część dorzecza rzeki Kapuas w prowincji Kalimantan Barat. Występuje w strumieniach przepływających przez podmokłe lasy torfowiskowe. Preferuje przesyconą garbnikami, silnie kwaśną wodę. Najczęściej spotykany tuż przy brzegu pod zwieszającym się nad wodę okapem roślinności.

Wielkość: dorasta do 6 cm długości.

Akwarium: parę ryb można pielęgnować już w 40-litrowym akwarium, większa grupa wymaga zbiornika o pojemności ok. 100 l. Powinien mieć piaszczyste podłoże przykryte dodatkowo warstwą suchych liści lub włóknami torfu, częściowo należy obsadzić go delikatnymi, miękkolistnymi roślinami. Wskazana jest również obecność roślin pływających. Woda powinna być niezbyt ciepła (ok. 22°C), jej pozostałe parametry mają mniejsze znaczenie (gatunek tolerancyjny co do pH i twardości wody, choć preferuje wodę kwaśną i miękką). Należy dokonywać jej regularnych, nieznacznych podmian.

Charakterystyka: gatunek łagodny, można pielęgnować go w parach lub w większych grupach w zbiornikach gatunkowych albo ogólnych razem z innymi niewielkimi rybami o podobnych wymaganiach.

Opis: ciało szarobrunatne z niebieskawym odcieniem. Po bokach głowy od pyska poprzez oko aż po krawędź pokrywy skrzelowej ciągnie się rozmyty i nie zawsze wyraźnie widoczny ciemny pas. Samce posiadają delikatnie zaostrzone płetwy ogonowe, są też nieco barwniejsze od samic.

Rozmnażanie: gatunek ten zalicza się do gębaczy. Samiec inkubuje ikrę i larwy przez ok. 14 dni. Młode po opuszczeniu przez nie jamy gębowej ojca należy karmić świeżo wyklutymi larwami solowca.

Pokarm: żywy lub mrożony – larwy owadów, rureczniki, plankton, niekiedy ryby akceptują również suche pokarmy, zwłaszcza liofilizowane. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button