ArtykułyEncyklopedia

Żabieniec babka wodna (Alisma plantago-aquatica)

Żabieniec babka wodna (Alisma plantago-aquatica)

Opis: gatunek rodzimy, szeroko rozprzestrzeniony w strefie umiarkowanej na półkuli północnej. W Polsce bardzo pospolity, występuje zarówno na podmokłych łąkach, skrajach rowów, bagnach, torfowiskach i rozlewiskach, jak i w wilgotnych, podmokłych lasach. Dorasta do ok. 60 cm wysokości. Odznacza się posiadaniem dużych, szerokich, jasnozielonych liści osadzonych na długich ogonkach wyrastających z grubego, bulwiastego kłącza. Jeżeli roślina rozwija się w częściowym zanurzeniu, może wytworzyć również wstęgowate liście podwodne. Okres kwitnienia przypada od czerwca do października. Kwiaty są bardzo drobne, barwy białej lub różowej i układają się w luźne, niezbyt dekoracyjne kwiatostany o wysokości nawet 150 cm. Po przekwitnięciu powstają z nich małe, spłaszczone orzeszki zawierające nasiona.

Warunki uprawy: roślina niekłopotliwa w uprawie. Można sadzić ją w płytko zanurzonych pojemnikach wypełnionych żyznym podłożem (mieszanka piasku i gliny z dodatkiem torfu lub ziemia ogrodowa) lub bezpośrednio w wilgotnej glebie w pobliżu oczka. Szybko rozrasta się, tworząc żywozielone, dekoracyjne kępy. Pielęgnacja polega na usuwaniu na bieżąco żółknących, uszkodzonych i połamanych liści (są stosunkowo łamliwe). Należy również jak najszybciej usuwać liście porażone przez grzyby (pokrywają się rdzawymi plamami). Zaleca się także wycinanie po przekwitnięciu pędów kwiatostanowych. Zabieg ten po pierwsze – przyczynia się do utrzymania w dobrej kondycji liści, po drugie – zapobiega niekontrolowanemu rozsiewaniu się rośliny. Zdarza się też, że liście zaczynają nagle żółknąć – jest to objaw niedoboru mikroelementów – zaleca się wtedy podlewanie roślin dobrej jakości nawozami do roślin wodnych. Dodatkowo, raz na 2-3 lata zaleca się rozsadzanie zbyt rozrośniętych kęp.

Rozmnażanie: bardzo łatwe, przez podział rozrośniętych kęp lub z nasion.Wykorzystanie: roślina błotna. Tworzy żywozielone, bardzo efektowne kępy. Doskonała do oczek wodnych o każdym rozmiarze. Jej korzeń jest stosowany w ziołolecznictwie. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button