ArtykułyEncyklopedia

Strzałka szerokolistna (Sagittaria latifolia)

Strzałka szerokolistna (Sagittaria latifolia)

Opis: gatunek obcy. Zamieszkuje mokradła, torfowiska i wilgotne łąki w Ameryce Północnej. Jest okazałą byliną dorastającą do 70-100 cm wysokości. Jasnozielone liście mają strzałkowaty pokrój i wyrastają na długich, mięsistych ogonkach. Latem, w sierpniu i w lipcu, roślina zakwita dużymi, dochodzącymi do 3,5 cm średnicy białymi, kremowymi lub beżowymi kwiatami o żółtych pręcikach. Po przekwitnięciu w ich miejscu tworzą się dekoracyjne, kolczaste owocostany.

Warunki uprawy: rośliny sadzimy w strefie brzegowej w wilgotnej glebie na głębokości ok. 5 cm pod poziomem lustra wody. Najwygodniej stosować pojemniki wypełnione mieszanką piasku i gliny w stosunku 2:1 (choć roślina dobrze rośnie również w żyźniejszym podłożu, np. w czystej ziemi ogrodowej przykrytej warstwą grubego żwiru). Zapobiega to nadmiernej, niekontrolowanej ekspansji tego gatunku. Strzałka szerokolistna preferuje silnie nasłonecznione stanowiska. Bieżąca pielęgnacja polega na usuwaniu z liści szkodników (głównie mszyc) poprzez ich spłukiwanie lub zbieranie, wycinaniu żółknących i gnijących liści oraz ewentualnie przekwitniętych kwiatostanów (jeśli nie chcemy, aby strzałka rozsiewała w sposób niekontrolowany swe nasiona), a także ograniczaniu rozrostu rośliny poprzez usuwanie nadmiaru osobników potomnych. Zimowanie jest bezproblemowe – okazy dorosłe giną, zaś formą przetrwalnikową są okazałe bulwki wyrastające na rozłogach.

Rozmnażanie: bardzo szybkie sposobem wegetatywnym poprzez licznie tworzące się w podłożu rozłogi, z których wyrastają rośliny potomne. W okresie wiosennym do nabycia są również bulwki zimujące, z których można uzyskać młode rośliny. Możliwe także rozmnażanie generatywne za pomocą nasion.

Wykorzystanie: roślina błotna. Doskonale nadaje się zarówno do małych, jak i dużych oczek wodnych, gdzie jej okazałe liście stanowią trwałą i pożądaną ozdobę. Rozmnażając się, tworzy okazałe kępy. Gatunek ten bywa również uprawiany w dużych akwariach i paludariach. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button