ArtykułyEncyklopedia

Hermodice carunculata

Encyklopedia akwarystyczna

Hermodice carunculata (Pallas, 1766)

Wieloszczet wędrujący

Synonim: Aphrodita cranunculata Pallas 1766

Pochodzenie: zachodnie Indie, Morze śródziemne.

Występowanie: Morze Śródziemne (zwłaszcza wschodnia część) oraz południowo-wschodnia część Ameryki Północnej – od Stanów Zjednoczonych do Gujany, również w Morzu Karaibskim i Zatoce Meksykańskiej. Inne gatunki tego rodzaju występują w całej strefie tropikalnej.

Opis: robak należący do pierścienic, wieloszczet (Polychaeta) z rodziny Amphinomidae.

Dorosłe osobniki mają przepiękne ubarwienie. Wieloszczet ten po obu stronach ciała wyposażony jest w rząd kępek szczecin (chaeta), których wnętrze wypełnione jest trucizną. Osiąga długość do 35 cm, najczęściej ok 10-15 cm, a jego ciało składa się z 60 do 150 segmentów. Każdy segment wyposażony jest we „włoski”, które po dotknięciu powodują poparzenia. Przebywa w osadach dennych piasku, między szczelinami skał oraz w otworach skalnych i na skalach w strefach raf koralowych. Jest drapieżnikiem i padlinożercą. Żywi się głównie parzydełkowcami (Cnidaria) w tym koralowcami ośmiopromiennymi, czasem sześciopromiennymi, uszkadzając przy tym żywą tkankę aż do szkieletu. Na jednym koralowcu przebywa zwykle około 10 minut, czasem dłużej. Poluje również na małe skorupiaki i, czasem, ukwiały. W akwariach chętnie zjada mrożone i suche pokarmy dla ryb. Do akwariów morskich bywa zawleczony wraz z żywą skałą. Znajdując ten gatunek w akwariach rafowych należy się go pozbyć. Najlepiej w tym celu użyć pincety. Podrażnienie skóry przez tego wieloszczeta może wywołać ból i pieczenie. Dostające się do ciała człowieka neurotoksyny mogą wywołać nudności i zawroty głowy. Stan taki może się utrzymywać przez kilka godzin. Potem pozostaje uczucie swędzenia i mrowienia. Stąd jego angielska nazwa Fire Worm. Gdy w ciele zostaną włoski, można je usunąć, przyklejając do ciała plaster i odrywając go.

Rozmnażanie: gotowe do rozrodu osobniki wieloszczetów mają zdolność do bioluminescencji.  Świecą seledynowym blaskiem, a ciało mieni się w kolorach seledynowym, zielonym i czerwonym, Są hermafrodytami, zapłodnienie dokonuje się poza organizmem. Mogą również rozmnażać się wegetatywnie przez fragmentację.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 11-12/2015 (154).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button