ArtykułyPorady

Karpieńczyk pręgowany Aphanius fasciatus

PORADY - Listy do Redakcji

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Chciałbym zapytać o ciekawą rybę, z którą spotkałem się podczas wakacji na Istrii. Mianowicie w Solinach Portoroz koło Piranu widziałem solinarkę Cyprinodon fasciatus – Aphanius fasciatus. Czy ryby te są osiągalne dla akwarystów w Polsce?
z poważaniem
Przemysław Czernek

Szanowny Panie Przemysławie,
Karpieńczyk pręgowany (Aphanius fasciatus, synonim Cyprinodon fasciatus), o którego Pan pyta, to ryba z rodziny karpieńcokształtnych (Cyprinodontidae), a więc blisko spokrewniona z proporczykowcami czy zagrzebkami. Występuje on wodach północnej Afryki, Azji Wschodniej oraz południowej Europy (Hiszpania, Francja, Włochy, Słowenia i Grecja). Gatunek ten dorasta do 5,5 cm (samice) – 6 cm (samce).

Ciało ryby jest lekko wydłużone, z płetwą grzbietową przesuniętą do tyłu (co świadczy o przypowierzchniowym przebywaniu ryby). Ubarwienie ryb jest jasne, szare, szarozielonkawe lub zielonobrązowe, z szeregiem pionowych, cienkich i jasnych pręg, zanikających w kierunku przedniej części ryby. Część brzuszna jest zwykle jaśniejsza.

W naturze żywią się głównie owadami (larwami, poczwarkami, imago), skorupiakami, glonami i planktonem. W akwarium należy podawać podobny pokarm, najlepiej żywy lub mrożony, ale ryby przyzwyczajają się także do pokarmów sztucznych jak wieloskładnikowe płatki lub granulaty.

Zaleca się pielęgnowanie tego gatunku w akwariach jednogatunkowych ze względu na małe rozmiary tych ryb, a także warunki wodne – preferują dość niskie temperatury (15-24˚, okresowo nawet i 10˚), a także lubią niewielki dodatek soli do wody.

Akwarium powinno być gęsto zarośnięte roślinnością, z lekkim ruchem wody, oraz niezbyt intensywnie naświetlone. Powinno być wyposażone w wydajny system filtracji.

Tarło odbywa się wśród gęstej roślinności wodnej w okresie od maja do września.

Ryba spotykana sporadycznie na polskim rynku, raczej rzadki gatunek. Najłatwiej nabyć ją na specjalistycznych forach akwarystycznych od osób zajmujących się importem i hodowlą rzadszych gatunków. Niekiedy można spotkać ją w dobrych sklepach akwarystycznych oraz na portalach z aukcjami internetowymi.

Karol Kopeć

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 5/2016 (158).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button