Artykuły

Akwarium ze szkła superbezbarwnego – przejrzystość, która daje możliwości

Technika akwarystyczna

Anna Kłos: Akwarium ze szkła superbezbarwnego – przejrzystość, która daje możliwości

Skład, właściwości i zastosowanie szkła superbezbarwnego to temat, który poruszany jest stosunkowo rzadko. A szkoda, bo dostarcza nie tylko ciekawych inspiracji, ale też praktycznej wiedzy, z której skorzysta między innymi miłośnik akwarystyki morskiej i aquascapingu, ale też fan estetyki i nowoczesnych rozwiązań.

Szkło superbezbarwne – parametry i dane techniczne

Rozmowę na temat superbezbarwnego szkła należy zacząć od nazewnictwa. „Nazwa Optiwhite™ stała się powszechnie stosowana dla szkła odżelazionego, podobnie jak adidasy dla wszelkich butów sportowych. Warto więc upewnić się, czy rzeczywiście mamy do czynienia z oryginałem marki Pilkington, który gwarantuje deklarowane właściwości” – wyjaśnia Piotr Oleszyński, doradca techniczny w Pilkington Polska. Przekłada się to na regułę, że Optiwhite™ to nazwa handlowa marki Pilkington, natomiast „szkło odżelazione” lub „szkło superbezbarwne” to ogólne pojęcie. Tym samym nie każde szkło odżelazione to Pilkington Optiwhite™.

Z definicji – jest to szkło o obniżonej zawartości tlenków żelaza. Zmiana składu zauważalnie wpływa na kolor szkła – można powiedzieć, że czyni je całkowicie bezbarwnym. Poza tym zmniejszona zawartość żelaza gwarantuje wyjątkową przepuszczalność światła – wyższą o 1% od zwykłego bezbarwnego szkła float o grubości 3 mm i o 6% dla szkła o grubości 15 mm. Im grubsza tafla, tym bardziej widoczny efekt. Idealnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie wymagana jest transparentność i zachowanie czystych i naturalnych barw.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button