ArtykułyEncyklopedia

Myripristis amaena

Encyklopedia akwarystyczna

Myripristis amaena (Castelnau, 1873)

Pochodzenie: Myripristis amaena – ryba morska, rafowa, dosyć szeroko rozpowszechniona w lagunach i rafach koralowych Pacyfiku. Występuje na głębokościach od 25 do 52 metrów. Często trzyma się blisko skał i szczelin skalnych.

Charakterystyka: ciało silne, zwarte, nieco krępe, bocznie spłaszczone. Barwa bladoróżowa do czerwonawej (płetwy mają czerwone końcówki, co odróżnia ten takson od gatunków blisko z nim spokrewnionych – np. Myripristis murdjan). Charakterystycznymi cechami rodzaju są: krótki pysk, szeroki otwór gębowy, duże łuski, a przede wszystkim bardzo duże oczy, umożliwiające widzenie w mroku. Na wolności gatunek osiąga maksymalnie ok. 26 cm długości. Aktywny jest głównie nocą, dzień spędzając pod nawisami jaskiń.

Pokarm: w naturze m.in.: wieloszczety, krewetki i larwy krabów morskich. W akwarium: kryl, artemia, krewetki, mysis, pokarmy mrożone, a także wysokoproteinowe  pokarmy suche przeznaczone dla morskich planktonożerców.

Akwarium: rozległy zbiornik typu rafowego z żywą lub sztuczną skałą i wolnym miejscem do pływania. Konieczne ustabilizowane parametry fizykochemiczne wody – temperatura w przedziale 22–26°C. Zaleca się trzymać w grupie przynajmniej kilku osobników.

Uwagi: chów z reguły bezproblemowy, ale ryba polecana przynajmniej średniozaawansowanym lub doświadczonym akwarystom morskim.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 3/2018 (169).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button