ArtykułyEncyklopedia

Hoplias malabaricus

Encyklopedia akwarystyczna

Hoplias malabaricus

Wilk

Pochodzenie: słodkie wody Ameryki Południowej (od jej centralnej części po Argentynę), strumienie górskie oraz spokojne mętne wody rzek i stojących zbiorników wodnych (stawy, kanały, rowy melioracyjne itp.)

Opis: ryba dorasta do 50 cm i 8 kg wagi, w akwarium najwyżej do 45 cm. Ciało cylindryczne przechodzące w głowę z dużym otworem gębowym wyposażonym w zęby. Ubarwienie ciała szarobrązowe w ciemne nieregularne pasy lub poprzeczny pas poziomy. Samice są masywniejsze, większe. Linie szczęki układają się charakterystycznie w kształt litery V. Płetwa ogonowa szeroka, zaokrąglona.

Charakterystyka: Aktywna w nocy – wówczas żeruje. Dzień w naturze spędza, pływając wolno wśród roślin. Bardzo agresywny drapieżnik zarówno wewnątrzgatunkowo jak i wobec przedstawicieli innych gatunków.  Nie ma możliwości utrzymania z nią w jednym akwarium ryb, które jest w stanie połknąć. Może natomiast przebywać w towarzystwie ryb większych od siebie samej. Temperament ryb jest różny u różnych osobników, jednak obserwuje się zależność pomiędzy wielkością zbiornika i stopniem agresywności: im większe akwarium, tym mniejsza agresywność. Uwaga: w okresach zwiększonej agresji (np. w czasie tarła czy podczas żerowania) trzeba mieć się na baczności i nie manewrować dłońmi w zbiorniku. Ryba może dotkliwie ukąsić nawet swojego opiekuna.

Rozmnażanie: w naturze składa ikrę w dołkach na mieliznach, w wodach płytkich. Opiekują się nią samce, w tym czasie samice strzegą granic terytorium. W akwarium, aby doszło do tarła, należy podwyższyć lub też obniżyć temperaturę wody. Tu również samica złoży ikrę w wykopanym w piasku dołku i odda ją pod opiekę samca. Młode, po wykluciu rosną szybko i w miarę tego wzrostu dochodzi często do kanibalizmu.

Pokarm: dla dorosłych osobników najlepsze będą żywe ryby podawane codziennie lub co drugi dzień albo też rybie mięso. Chętnie pożywią się krewetkami czy małżami. Młode jedzą larwy owadów, wodzienia, artemię, kryl, również małe rybki.

Akwarium: optymalny zbiornik – 120x60x60 cm (432 l). Temperatura wody w granicach 23-30ºC o pH w przedziale 6,5-8 i twardości do 10ºdH. Podłoże – piasek o drobnej granulacji. Dekoracje – korzenie, najlepiej ułożone tak, by zapewnić rybie kryjówki. Oświetlenie niewymagane, wystarczające dzienne naturalne światło. Dla zapewnienia półmroku, który daje rybie komfort, można zastosować rośliny pływające.

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 4/2016 (157).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button