ArtykułyWydarzenia

Poznańskie Dni Zwierząt Egzotycznych

Wydarzenia terrarystyczne

W dniach 11–12 maja w budynku Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu po raz siódmy odbyły się Poznańskie Dni Zwierząt Egzotycznych, w ramach których miała miejsce IX Wystawa Zwierząt Egzotycznych. Osoby zwiedzające ekspozycję miały okazję sprawdzić, co przygotowali wystawcy, i przy okazji uzyskać cenne informacje na temat chowu i hodowli zwierząt. Z kolei przygotowane z myślą o najmłodszych stoiska miały za zadanie edukować i informować, jak postępować ze zwierzętami.

Na licznie przybyłych zwiedzających czekało 50 stanowisk ze zwierzętami egzotycznymi i szeroką ekspozycją akwarystyczną. Łącznie zaprezentowano około 200 gatunków zwierząt i roślin, w tym takich, których nie powstydziłyby się ogrody zoologiczne. Cieszy nas, iż wśród wystawców mamy także najmłodszych uczestników, którzy wraz z rodzicami prezentują swoje hobby od wielu lat. Dodatkowo stoisko Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach przygotowało szeroką ofertę naukową dla przyszłych studentów z zakresu biologii i zoologii. Nad zdrowiem i dobrostanem eksponowanych zwierząt czuwali weterynarze z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Weterynaryjnej, a dla zainteresowanych przygotowano także w pełni wyposażony ambulans weterynaryjny.

W czasie wydarzenia prezentowano najróżniejsze gatunki zwierząt: te dobrze znane i częściej spotykane w naszych domach, jak króliki, kawie domowe, myszy, szynszyle, chomiki i koszatniczki, a także te rzadsze i wciąż jeszcze bardziej egzotyczne, jak lemur katta, ara zielonoskrzydła, skunks i legwan zielony. Miłośnikom gadów prezentowano agamy, żółwie, gekony, legwany, scynki, węże i kameleony. Wśród licznych gatunków węży był jeden, który szczególnie przyciągał uwagę zwiedzających – pyton siatkowy mający 5 metrów i ważący 40 kilogramów. Nie zabrakło również płazów, które reprezentowały między innymi żaba byk czy żaba szponiasta. Na stoiskach pojawiły się liczne bezkręgowce, jak ptaszniki, skorpiony, modliszki, chrząszcze, straszyki, karaczany i owady karmowe. Z nietypowych ekspozycji pojawił się szkielet niedźwiedzia i czaszka hipopotama prezentowane przez Instytut Zoologii.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się ekspozycja akwarystyczna z częścią organizmów morskich oraz stanowiskami słodkowodnymi i paludariami. Każdy z przygotowanych zbiorników wodnych miał na celu prezentację zróżnicowanych biotopów, gdzie zwierzęta żyją w naturalnej symbiozie.

Prócz samych pasjonatów i hodowców pojawiły się liczne stowarzyszenia i fundacje pomagające na co dzień zwierzętom w potrzebie: Straż Ochrony Zwierząt, Puchaty Patrol – Stowarzyszenie na rzecz ratowania szynszyli i małych zwierząt, Dom Tymczasowy Chomicza Dzielnica i Stowarzyszenie Pomocy Królikom Wrocław.

Każdy z uczestników mógł wziąć udział w loterii, w której do wygrania były gadżety od sponsorów i Poznańskich Dni Zwierząt Egzotycznych. Po wypełnieniu ankiety uczestnicy mieli możliwość wygrania nagród specjalnych w postaci w pełni wyposażonego terrarium od firmy Tropical Factory i dwóch terrariów od firmy Exo Terra.

Przez dwa dni parking nie był wstanie pomieścić zainteresowanych osób, którzy zjawili się w liczbie ponad 5000. Całość wydarzenia nie mogłaby się odbyć bez wsparcia i zaangażowania tak licznych wystawców i sponsorów. Serdeczne podziękowania za wsparcie dla Magazynu Akwarium – patrona medialnego PDZE, Międzynarodowych Targów Poznańskich, Palmiarni Poznańskiej, Tropical Factory, Exo Terra, Vitapol, Sara Sklep Zoologiczny, Gekota, Grupa Piast, Hipromine, 4reptiles, Herbal Pets, Jeżonauci, Aquaray, Nattec, Microbe-Lift i VIV International Corporation Limited.

Zapraszamy w maju 2020 roku na VIII edycję Poznańskich Dni Zwierząt Egzotycznych.

Tekst Aleksander Pojasek
fot. Paweł Czapczyk

Poznańskie Dni Zwierząt Egzotycznych
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button