ArtykułyWydarzenia

Anna Czyż: Warszawa stolicą gupika

WYDARZENIA

Warszawa stolicą gupika

Konkursy gupików

W dniach 13–15 lipca 2018 roku w Warszawie odbyły się I Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Gupików Par, I Konkurs Mistrzostw Projektowania Genetyki Gupików oraz Międzynarodowa Wystawa Rybek Akwariowych, na których spotkali się światowej klasy eksperci i hodowcy gupików niemalże z całego świata.

W sali edukacyjnej Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego

w ponad 180 akwariach zaprezentowano ryby z 64 najlepszych hodowli gupików, z 16 krajów Europy, Azji i Oceanii. Przyjechali przedstawiciele światowej „elity” akwarystycznej m.in. z Chin, Tajwanu, Malezji, Indii, Tajlandii, Indonezji, Filipin, Anglii, Słowacji, Niemiec, Francji, Austrii. Nie zabrakło również ryb pochodzących z polskich hodowli. Eksperci oceniali ryby zgłoszone do udziału w konkursie – ich wygląd, żywotność, proporcje, kolor i kształty – zgodnie ze standardami IKGH (Internationales Kuratorim Guppy Hochzucht) – najważniejszej europejskiej organizacji hodowców gupików. Sędziami konkursu byli: Peter Eder z Austrii (wiceprezes IKGH oraz jeden z najlepszych hodowców gupików w Europie), Eddy Vanvoorden z Belgii (były prezes IKGH oraz jeden z najlepszych hodowców gupików w Europie), Wind Wang z Chin (prezes największego klubu hodowców gupików), Anshin Lu z Tajwanu (prezes największego azjatyckiego klubu hodowców gupików na Tajwanie), Hermann Enst Magoschitz z Niemiec (najbardziej utytułowany hodowca gupików i wielokrotny mistrz Europy), Denis Barbe z Francji (prezes francuskiego klubu akwarystów, ekspert i hodowca gupików), Jan Budai ze Słowacji (prezes słowackiego klubu hodowców gupików i tytułowany hodowca), Bill Galbally z wielkiej Brytanii (prezes brytyjskiego klubu hodowców gupików).

Na wystawie zaprezentowano różne odmiany gupików,

od tradycyjnych Delta Mosaic Red, przez Moskiewskie Niebieskie czy albinotyczne całe czerwone Albino Full Red, aż do zupełnych nowości. Po raz pierwszy w Polsce zaprezentowane zostały gupiki z rozbudowaną płetwą grzbietową potocznie nazywaną goździkiem lub kalafiorem – AOS Blond Red. Duże wrażenie na wszystkich zrobiły albinotyczne metaliczne Crown Tail i inne pary tej linii. Oceniane również były gupiki, które stanowią rzadkość w europejskich hodowlach i są jeszcze poza standardem IKGH: AOS Crown Tail, czyli Korona; AOS Ribbon Tail, czyli Wstążka; AOS Swallow Tail, czyli Jaskółka; Any Other Standards, czyli Inne.

Oprócz oryginalnych statuetek i dyplomów

zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez partnerów imprezy:  firmę Aquael – światowej sławy polskiego producenta sprzętu akwarystycznego i produktów dla zwierząt, renomowaną firmę Fluval – producenta filtrów i akcesoriów dla akwarystyki, a także największego warszawskiego sklepu zoologicznego Diskus Zoo.

Z okazji stulecia odzyskania niepodległości Polski dyplomem Warszawskiego Akwarysty Stulecia i statuetką ufundowaną przez Annę i Tomasza Czyżów uhonorowany został wyjątkowy warszawski akwarysta, członek klubu HWGC i współorganizator wystawy Waldemar Jastrzębski, który od lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku nieustannie propaguje polską akwarystykę.

W sobotę w siedzibie Fundacji Panda

odbyło się seminarium, na którym Wind Wang pokazał ciekawą prezentację o hodowli gupików w Chinach. Dużo emocji wzbudził temat cyklów hodowlanych stosowanych w chińskich hodowlach, selekcja prowadząca do tworzenia nowych kształtów Crown Tail, Swallow Tail, Ribbon Tail, a także nowych odmian kolorystycznych.  O tym, jak z Lace stworzyć Medusa, jak z Cobra przejść do Galaxy i jak selekcjonować Lace i Cobra, by wzmocnić efekt drobnego wzoru Filigran.

Wyjątkowym wydarzeniem towarzyszącym

konkursowi było pierwsze w Polsce spotkanie inaugurujące dwuletni cykl kursu dla przyszłych sędziów IKGH poprowadzone przez Petera Edera, wiceprezesa IKGH. To pierwszy i jedyny kurs sędziowski organizowany w Europie dla członków klubu akwarystycznego na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat. – Mamy nadzieję, że organizacja w Warszawie kursu sędziowskiego zachęci inne europejskie kluby do naśladowania tego pomysłu i organizacji edukacji sędziów również w innych klubach – powiedział Tomasz Czyż, prezes HWGC i międzynarodowy sędzia akwarystyczny, który posiada największe doświadczenie w Polsce w sędziowaniu konkursów akwarystycznych w Azji i Europie.

W sobotnie południe odbyło się ogłoszenie wyników konkursowych i uroczystość wręczenia nagród.

Międzynarodowym Mistrzem Polski – Najlepszym Hodowcą Zagranicznym 2018 został Michael Milde z Austrii za zaprezentowanie pięknego gupika standardu Górny Miecz z finezyjnym wzorem Filigran.

Najlepszym z polskich hodowców został Bolesław Gaweł członek HWGC, który otrzymał tytuł Międzynarodowego Mistrza Polski – Najlepszego Polskiego Hodowcy 2018 za gupika Łopatka Multikolor.

Wielkie zainteresowanie wzbudziła

rywalizacja i konkurs o tytuł Mistrza Projektowania Genetyki Gupików 2018. Określenie mogłoby sugerować ingerencję mechaniczną w garnitur genów małych gupików, ale konkurencja ta wyłania hodowcę, który potrafi najlepiej odnaleźć się w zawiłościach połączeń genetycznych samicy i samca, uwzględniając ich unikatowe cechy. Zwycięzcą tej rywalizacji został Leo Liao z Chin, który podzielił się również informacjami o tym, w jaki sposób stworzył zwycięską Lirę z nałożonym metalicznym blaskiem.

Atrakcją na zakończenie wystawy była profesjonalna aukcja pokonkursowa ryb, którą poprowadził Leo Liao, na co dzień zawodowo prowadzący aukcje na szanghajskiej giełdzie.

Organizatorzy imprezy chcieli serdecznie podziękować

partnerom (firmom Aquael, Diskus Zoo, Fluvel oraz Warszawskiej Kranówce, na której hodowane są nasze gupiki w Warszawie), pracownikom Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego i członkom HWGC za zaangażowanie. Szczególne wyrazy uznania należą się Bolesławowi Gawłowi, Danielowi Miłaczewskiemu, Pawłowi Dynarskiemu, Pawłowi Kowalczykowi,  Łukaszowi Kołeckiemu i Adamowi Kurzokowi, a także sąsiadom z akwarystycznego podwórka Andrzejowi i Marysi Kociołkowskim, i wielu osobom, które anonimowo pomagały podczas organizacji wydarzenia. Partnerem medialnym był Magazyn Akwarium

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 5/2018 (171).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button