Encyklopedia

Channa marulioides

Encyklopedia akwarystyczna

Wężogłów cesarski (Channa marulioides) Bleeker,1851

Występowanie: gatunek spotykany w stojących wodach słodkich Tajlandii, Malezji i Indonezji, preferuje muliste zbiorniki w tropikalnych lasach bagiennych.

Charakterystyka: w naturze dorasta do ok. 55 cm, ale zdarzają się osobniki o 65 cm długości; w akwarium osiąga mniejsze rozmiary. Ma „barwy ochronne”, a ciało walcowate, lekko bocznie spłaszczone, silnie umięśnione.

Pokarm: typowy drapieżca, który w naturze, oprócz ryb, zjada płazy i bezkręgowce. W akwarium należy stosować dietę urozmaiconą: przede wszystkim filety rybne, ale też krewetki, małże, dżdżownice itp.

Akwarium: wyłącznie obszerne i specjalnie duże zbiorniki w placówkach publicznych i domach zaawansowanych hobbystów. Piaszczyste podłoże, dekoracje z korzeni i gałęzi, punktowa obsada odporną roślinnością. Światło rozproszone (dobrym rozwiązaniem są rośliny pływające). Konieczna „nadfiltracja” – najlepiej w postaci sumpa i/lub filtrów kubełkowych. PH w granicach 6–8;  temperatura najlepiej w przedziale 22–30°C. Wężogłowa cesarskiego zaleca się trzymać w zbiorniku jednogatunkowym lub w towarzystwie innych dużych ryb, takich jak brzeszczotek czarnoplamy (Chitala chitala) czy arowana azjatycka (Scleropages formosus). Akwarium powinno być przykryte, gdyż wężogłów cesarski może wyskoczyć ze zbiornika.

Uwagi: gatunek polecany wyłącznie doświadczonym akwarystom. Bywa agresywny wobec innych ryb i przedstawicieli własnego gatunku.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button