ArtykułyWydarzenia

XI Spotkanie Tanganickie

Wydarzenia akwarystyczne

W dniach 27–28 kwietnia w Krakowie odbyło się dwudniowe XI Spotkanie Tanganickie organizowane przez firmę Tropheus Tanganika. W roku 2012, po kilku latach jednodniowych spotkań, podjęliśmy decyzję o wydłużeniu imprezy do dwóch dni, okazało się bowiem, że dwudniowa edycja jest dla akwarystycznej braci o wiele bardziej interesująca aniżeli spotkanie jednodniowe, choćby z powodu czasu dojazdu i powrotu akwarystów mieszkających kilkaset i więcej kilometrów od Krakowa.

Tegoroczna impreza okazała się być największą i najciekawszą ze wszystkich dotychczasowych. Przybyli do Krakowa akwaryści z czternastu krajów! To rekordowa liczba państw – Anglia, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Holandia, Niemcy, Norwegia, Polska, Serbia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry i… Tanzania, którą reprezentowali Kirit Vaitha i Jiten Vaitha, właściciele jednej z najstarszych firm odłowowych nad jeziorem Tanganika. W zjeździe uczestniczyło ponad sto osób z wielu zakątków Polski i Europy – okazuje się bowiem, że jest to jedyna w Europie impreza o tematyce tanganickiej, choć akwarystów zajmujących się rybami z tego biotopu jest całkiem sporo. Prelegenci w osobach Heinza Büschera, Everta van Ammelrooya, Yves’a Fermona i Kirita Vaithy gwarantowali zróżnicowaną tematykę prelekcji i różny sposób przekazu informacji.

Evert van Ammelrooy to specjalista od nurkowania i podwodnego fotografowania i filmowania, do tego świetny gawędziarz, potrafiący w dowcipny sposób pointować swoje wypowiedzi, skupiając ciągle uwagę słuchaczy czy to filmami, czy podwodnymi zdjęciami. Dodać trzeba, że Evert przyjeżdża do nas już od jedenastu lat i na każdym spotkaniu przekazuje słuchaczom szalenie ciekawe i barwne historie, związane nie tylko z fotografowaniem tanganickich ryb.

Heinz Büscher to światowej sławy badacz tanganickich zwierząt, którego nazwiskiem nazwany został Neolamprologus buesheri. Na tegorocznym spotkaniu zaprezentował dwa filmy, jeden przedstawiający ryby niepielęgnicowate z jeziora Tanganika z fascynującym wątkiem rozmnażania Synodontis multipunctatus, nazywanego sumem kukułką, a drugi pokazujący skorupiaki, ślimaki, krewetki i inne bezkręgowce zamieszkujące ten akwen.

Yves Fermon to francuski naukowiec i ekolog – wygłosił bardzo ciekawy wykład o historii, teraźniejszości i przyszłości Jeziora Wiktorii. Była to prelekcja zawierająca nutę optymizmu, z przesłaniem, że przyroda potrafi sama uporać się ze zniszczeniami, jakich dokonał człowiek – trzeba jej tylko dać szansę i nie przeszkadzać.

Kirit Vaitha opowiedział nam historię swojej firmy i własnych doświadczeń w odławianiu nowych gatunków ryb – historię, która rozpoczęła się na początku lat 80. ubiegłego wieku!

Każdy z prelegentów prowadził dwa wykłady, po jednym każdego dnia. Wszystkie prelekcje tłumaczone były bezpośrednio przez Michała Paczkowskiego i Piotra Kobę. W sobotę późnym popołudniem odbyło się spotkanie akwarystów i prelegentów w restauracji hotelu Optima, w którym to hotelu nocowała większość gości z Polski i zagranicy. Te wieczorne spotkania tworzą niezapomnianą atmosferę i stanowią wspaniałe uzupełnienie prelekcji, pozwalające skonfrontować swoją wiedzę i doświadczenie z innymi uczestnikami.

Nie sposób nie wspomnieć o firmach, które wsparły w przeróżny sposób Tropheus Tanganika, organizatora XI Spotkania Tanganickiego. Szczególne słowa podzięki należą się firmie Tropical, która od pierwszych edycji bardzo aktywnie wspiera nas i pomaga. Dziękujemy także za współpracę firmom: Akwarystyczny24, Aquael, Aquamag, Badis, sklep Diskus Zoo, sklep Ikola, Juwel i PW Hobby.

Następne Spotkanie Tanganickie, na które już teraz wszystkich zapraszamy, planowane jest na kwiecień 2021 roku.

Tekst Marta i Robert Mierzeńscy, tropheus.com.pl

fot. Andrzej Kociołkowski, akwa-mania.mud.pl

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button