ArtykułyEncyklopedia

Botia lohachata

Encyklopedia akwarystyczna

Bocja siatkowana 

Pochodzenie: zasiedla rzeki i strumienie Pakistanu, Indii, Bangladeszu i Nepalu. Preferuje cieki wodne o kamienistym lub żwirowatym podłożu.

Wielkość: do 11 cm długości.

Zbiornik: min. 100 l, wskazane jest podłoże z grubego żwiru, pozostałe warunki – jak bocja pręgowana.

Charakterystyka: gatunek łagodny i towarzyski – dobrze nadaje się do każdego akwarium ogólnego z małymi, spokojnymi rybami. Najlepiej trzymać gromadkę złożoną z co najmniej 6 osobników.

Opis: w zależności od formy barwnej jej ciało ma kolor niemal biały do brudnożółtego. Na tym tle ciągnie się sieć prawie zupełnie czarnych plam. Niekiedy są one jaśniejsze w środku, przez co na bokach ryby tworzy się rysunek przypominający cętki na futrach wielkich kotów. Płetwy, prócz ogonowej, są niemal bezbarwne, jedynie wzdłuż grzbietowej, w jej górnej części, ciągnie się przerywany, czarny pasek. Na górnym i dolnym płacie płetwy ogonowej widoczne są po trzy czarne plamki. Dymorfizm płciowy nie jest znany.

Rozmnażanie: nie rozmnaża się w akwarium.

Pokarm:. gatunek niekłopotliwy w wykarmieniu. Chętnie zjada karmę żywą, mrożoną i suchą. Żeruje w pobliżu dna. Najlepiej podawać mu larwy muchówek (ochotka, komar, wodzień), rureczniki, wazonkowce, rureczniki, niewielkie dżdżownice, a także opadające na dno suche płatki, granulki i tabletki. Ryby są najbardziej aktywne o zmierzchu i jest to najlepsza pora na karmienie. (js)

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 5/2012 (118).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button