Encyklopedia

Marsilea quadrifolia

Encyklopedia akwarystyczna

Marsylia czterolistna (Marsilea quadrifolia)

Pochodzenie: niegdyś pospolita paproć podwodna występująca na mokradłach i w wodach stojących. Obecnie prawdopodobnie całkowicie wymarła na terenie Polski.

Opis: wytwarza płożące się kłącze, z którego wyrastają czterolistne, przypominające do złudzenia koniczynę (dawniej akwaryści zwali ją zresztą właśnie „koniczyną”) liście osadzone na 5-8 cm ogonku, u którego nasady tworzą się nerkowate sporokarpia.

Warunki uprawy: w akwarium rośnie stosunkowo wolno, płożąc się po podłożu. Najlepiej, gdy jej liście wystają ponad wodę. Wymaga wody miękkiej i lekko zasadowej o temperaturze 18-22ºC. Zadowala się umiarkowanie silnym światłem. Preferuje żyzne podłoże np. z dodatkiem ziemi ogrodowej. Rozrastając się  tworzy wtedy na dnie charakterystyczne sznury. Uwaga! Liście tej rośliny są bardzo kruche, dlatego źle znosi ona silny ruch wody oraz obecność ruchliwych, nieustannie szybko pływających ryb.

Rozmnażanie: wegetatywne przez podział rozrośniętego kłącza.

Wykorzystanie: w płytkich akwariach i paludariach.

Uwagi: gatunek znajdujący się w Polsce pod ochroną ścisłą – zabronione jest jego pozyskiwanie na stanowiskach naturalnych. Znajduje się również na Czerwonej Liście w kategorii gatunków zaginionych lub wymarłych w naturze. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button