ArtykułyEncyklopedia

Syncrossus helodes

Encyklopedia akwarystyczna

Bocja tygrysia

Pochodzenie: zamieszkuje dorzecze Mekongu oraz rzekę Chao Phraya.

Wielkość: w naturze dorasta do 30 cm długości, ale w akwarium pozostaje przeważnie znacznie mniejsza.

Zbiornik: min. 240 l, umiarkowanie oświetlony z wydajną  filtracją. Konieczne liczne kryjówki wśród elementów dekoracyjnych (wskazane groty, np. wykonane z łupin orzechów kokosowych) oraz roślin. Parametry wody: temp. 22-28ºC, twardość ogólna do 12ºdGH, odczyn pH 6,0-7,5, konieczne częste i obfite podmiany.

Charakterystyka: gatunek zdecydowanie agresywny, najlepiej pielęgnować go w zbiornikach gatunkowych lub w towarzystwie większych i silniejszych ryb. Należy trzymać grupę składającą się z min. 5-6 osobników.

Opis: polskie miano tej ryby wzięło się od charakterystycznego rysunku na bokach wydłużonego, dość smukłego, jak na bocję, ciała. Pokrywają je naprzemiennie ułożone paski żółtopomarańczowe i szaroczarne z zielonkawym odcieniem. Przy płetwie ogonowej są niemal pionowe i, posuwając się w kierunku głowy ryby, stają się coraz bardziej skośne, nachylając się do przodu. Paski te zachodzą aż na półprzezroczystą płetwę ogonową, pozostałe płetwy są zupełnie przejrzyste. Samce zewnętrznie nie różnią się od samic.

Rozmnażanie: nie rozmnaża się w akwarium. W naturze w sezonie godowym migruje z rzek na rozlewiska.

Pokarm: gatunek niekłopotliwy w wykarmieniu. Chętnie zjada karmę żywą, mrożoną i suchą. Żeruje w pobliżu dna. Najlepiej podawać mu larwy muchówek (ochotka, komar, wodzień), rureczniki, wazonkowce, rureczniki, niewielkie dżdżownice, a także opadające na dno suche płatki, granulki i tabletki. Ryby są najbardziej aktywne o zmierzchu i jest to najlepsza pora na karmienie. (js)

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 5/2012 (118).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button