Akwarium

Akwarium nr 5/2014 (160)

Akwarium dwumiesięcznik

Akwarium dwumiesięcznik – małe Akwarium

Szanowni Czytelnicy,

Do tej pory, od 2011 roku, wyszło w naszym wydawnictwie 18 numerów „małego” Akwarium.

To okrągłe 3 lata. Bardzo się cieszyłam, kiedy sąd rejestrowy, jeszcze za czasów Darka Firleja, przyznał nam prawo do wydawania tego tytułu. Wtedy nie było łatwo i myśleliśmy sobie, że, jeśli nie będzie nas stać na wydawanie dużego magazynu, będziemy zawsze mieć w odwodzie to nieduże pisemko. I oto przykład na to, że życie i tak napisze własny scenariusz. Oczywiście nie znaczy to, że powinniśmy zaniechać planowania.

Nasze „małe” Akwarium miało służyć przede wszystkim hodowcom, poruszać tematy problemowe, dotyczące konkretnych gatunków ryb. Tymczasem, grupa akwarystów zarobkowo rozmnażających ryby, jaką znamy z wcześniejszego okresu historii pisma, znacznie się zawęziła. Wiele gatunków, wcześniej rozmnażanych w przydomowych hodowlach, obecnie się importuje najczęściej z dużych azjatyckich farm. Oblicze polskiej akwarystyki się zmienia. Internet daje możliwości pozyskiwania okazów akwarystycznych w sposób łatwy – od innych akwarystów posiadających nadwyżki hodowlane ryb czy roślin. Wszystko to sprawia, że muszę rozważyć utrzymywanie tego niewielkiego, ale jednak kultowego dwumiesięcznika. Na razie mogę obiecać, że ukaże się jeszcze jeden jego numer – w grudniu.

Bieżące wydanie Akwarium rozpoczyna opracowanie o starym, dobrym glonojadzie syjamskim. Następnie – przekrojowy materiał o bystrzykach i, dalej, omówienie znanej pod angielskojęzycznym skrótem HITH choroby ryb. Kolejne tematy dotyczą wody – jej sterylizacji i twardości. I na koniec – encyklopedyczne opracowanie o krewetce zwanej „Blue Leg Poso”. Zapraszam do lektury!

Hania Stepnowska
p.o. Redaktora Naczelnego


SPIS TREŚCI

Paweł Zarzyński
Glonojad syjamski – zapomniany oryginał

Karol Wnyk
Bystrzyk czy nie bystrzyk?

Choroby ryb akwariowych – dziurawica

Sterylizatory wody w akwarium

Ogólna czy węglanowa? Twardość wody w akwarium

Caridina caerulea – indonezyjska ślicznotka z niebieskimi nogami

Chcę zamówić tą publikację w pliku PDF

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button