ArtykułyEncyklopedia

Przęstka pospolita (Hippuris vulgaris)

Przęstka pospolita (Hippuris vulgaris)

Opis: gatunek rodzimy, choć w Polsce raczej rzadki, spotykany tylko na torfowiskach i w niektórych, specyficznych zbiornikach wodnych. Tworzy długie, ozdobne pędy wyrastające z płożącego się po podłożu kłącza. Pędy te przypominają gałązki choinki, pokrywają je bowiem żywozielone, igiełkowate liście umiejscowione w gęstych okółkach. Znane są dwie formy tej rośliny: podwodna (H. vulgaris f. Submersa) posiadająca zaledwie po kilka liści w okółku oraz lądowa (H. vulgaris f. Terrestris) o co najmniej kilkunastu liściach w okółku. Kwiaty pojawiają się wiosną i latem (od maja do sierpnia) na pędach wyrastających ponad powierzchnię wody. Tworzą się w kącikach liści, są zielonkawe, bardzo małe i praktycznie niezauważalne. Powstają z nich malutkie owoce w postaci pestczaków.

Warunki uprawy: gatunek ten należy sadzić w płytkiej wodzie o głębokości do 50 cm. Najlepiej sprawdzają się do tego celu duże kosze lub ażurowe pojemniki umożliwiające roślinie swobodny wzrost. Należy wypełnić je umiarkowanie żyznym podłożem, np. mieszaniną piasku i gliny w stosunku 2:1. Można również stosować sadzenie bez użycia pojemnika, bezpośrednio w podłożu. Roślina preferuje ciepłe, nasłonecznione stanowiska. Bywa dość ekspansywna i w dobrych warunkach szybko się rozrasta. Jej bieżąca pielęgnacja polega na usuwaniu żółknących i gnijących pędów. Zimowanie nie wymaga ze strony właściciela oczka żadnych zabiegów, gdyż jest to roślina mrozoodporna, samoczynnie odrastająca na wiosnę.

Rozmnażanie: wegetatywne poprzez podział rozrośniętego kłącza.

Wykorzystanie: roślina wodna. Doskonale nadaje się do oczka wodnego o dowolnej wielkości. Działa jak wydajny filtr biologiczny, perfekcyjnie oczyszczając wodę z substancji azotowych i zapobiegając w ten sposób wzrostowi niepożądanych glonów. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button