ArtykułyPorady

Sumiki Hara hara i Hara jerdoni

PORADY - Listy do Redakcji

Dzień dobry magazynie. Czy moglibyście napisać o sumiku Hara hara i Hara jerdoni, oraz czy któryś może przebywać w krewetkarium z heminatusem? Konrad Kwiatkowski

 

Dzień dobry Konradzie.
Miło jest dostawać listy od osób w tak młodym wieku – to bardzo cieszy, że rośnie kolejne pokolenie ludzi, których interesuje to piękne hobby.

Dwa wspomniane przez Ciebie sumiki to jeszcze dość spore rzadkości w polskiej akwarystyce. Oba pochodzą z Azji i osiągają podobne, niewielkie rozmiary. Nie wiem, jak duże posiadasz akwarium i z jakimi warunkami, w których chcesz je hodować, jednak już teraz mogę odpowiedzieć, że oba gatunki nadają się jako towarzystwo dla krewetek, choć wyrośnięte osobniki tego pierwszego mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla młodych skorupiaków.
Hara hara to dorastający do 7 cm (niektóre źródła podają nawet 12 cm), brązowo-kremowy sumik, pochodzący z wód Indii, Nepalu i Birmy, gdzie zasiedla głównie rzeki. Jest to bardzo łagodna ryba, nadająca się do akwariów towarzyskich o wielkości co najmniej 50 l, z podłożem najlepiej z drobnoziarnistego, nieostrokrawędzistego żwirku lub piasku. Korzystnym będzie umieszczenie kilku wysuszonych i spreparowanych liści dębowych, w których rybki znajdą kryjówki. Innymi korzystnymi elementami dającymi schronienie temu skrytemu sumikowi o nocnej porze żerowania będą kamienie i korzenie, a także dość obfita roślinność. Warunki fizykochemiczne w akwarium wyglądają następująco: temperatura powinna mieścić się w przedziale 18-25oC;  pH – 6-7,5; twardość ogólna 5-16o. Zbiornik należy wyposażyć w napowietrzacz i wydajny system filtracji, ponieważ rybki te są wrażliwe na nadmiar szkodliwych produktów przemiany materii. Oczywiście należy pamiętać o cotygodniowej podmianie wody. W naturze sumik żywi się larwami owadów i małymi skorupiakami, lecz w akwarium, oprócz mrożonych i żywych larw przyjmuje również inne pokarmy, jak granulaty dla sumików i pokarmy płatkowane. Rybki nie są specjalnie wybredne. Należy jednak dopilnować, by nie głodowały – ze względu na swoją „niezdarność” nie docierają szybko do pokarmu, jak np. kiryski, które łatwo mogą pozbawiać sumiki pokarmu. Niestety brak jest ogólnodostępnych danych o ewentualnym rozmnażaniu tego gatunku w warunkach domowych.
Hara jerdoni pochodzi głównie z Chin i Bangladeszu, gdzie występuje w systemach rzecznych Brahmaputry i Gangesu. Rybka ta znana również pod nazwą „sumika kotwicowego”, ze względu na charakterystyczny kształt ryby, kiedy patrzymy na nią z góry – ciało tej rybki jest wydłużone, zaś płetwy piersiowe przyjęły charakterystyczny kształt „ramion kotwicy”. Ubarwienie jest podobne do poprzedniego gatunku – dominująca brązowa barwa ma za zadanie sprawić, by sumik był jak najmniej widoczny na tle przedmiotów zalegających na dnie. Sum kotwicowy jest również idealnym kandydatem na obsadzenie akwariów towarzyskich, a zwłaszcza nanoakwariów, ze względu na swoje gabaryty – dorasta do długości 3 cm. Należy mieć to na uwadze, planując resztę obsady, by nie trzymać z nim ryb, dla których sumik ten byłby celem ataków i prób połknięcia. Małe rozmiary sumika przekładają się również na pokarm, jaki należy mu podawać – musi on być bardzo drobny, aby zmieścił się on do jego malutkiego otworu gębowego. A żywić go można tym samym, co gatunek wcześniej wspomniany – drobnymi skorupiakami (oczlik, dafnia), granulatami dla sumików, pokarmami płatkowanymi. Reszta wymagań środowiskowych – parametry wody i wystrój akwariów – jest raczej podobna do tych proponowanych dla Hara hara. Podsumowując, oba gatunki doskonale nadają się do hodowli łącznie z krewetkami jak i roślinami takimi jak „mały Heniek”, jednak ze względu na bardzo małe rozmiary, drugi z tych gatunków, a więc Hara jerdoni, bardziej dedykowany jest do nanoakwariów niż gatunek opisany jako pierwszy.

Karol Kopeć

Zamawiam prenumeratę      Zamawiam ten numer     Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 1-2/2016 (155).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button