Artykuły

Testujemy na łamach: grzałki

TESTUJEMY NA ŁAMACH

Drodzy Czytelnicy!

Drugi tegoroczny numer Magazynu Akwarium przynosi kolejną odsłonę naszego nowego projektu o nazwie „Testujemy na łamach”. Tym razem do testerów, rekrutujących się z różnych pokoleń i środowisk akwarystycznych, ale połączonych wspólną pasją do podwodnego świata, trafiły grzałki.
Każda z osób weryfikujących funkcjonalność otrzymanego urządzenia i bacznie obserwująca jego pracę w swoim zbiorniku postępowała według ogólnych zaleceń. Sprowadzały się one przede wszystkim do:

  1. dokładności skali
  2. precyzji i wydajności
  3. zatapialności i/lub mocowania w akwarium
  4. jakości wykonania/ogólnego wyglądu.

Na koniec nie pozostaje mi już nic innego, jak szczerze wszystkich zachęcić do zapoznania się z poniższymi opiniami, które mogą przecież okazać się nieco inne od tych zaprezentowanych w katalogach i folderach reklamowych poszczególnych firm i producentów.
Paweł Czapczyk, redaktor naczelny mA


AQUA NOVA NHA-100

Dokładność skali

Testy przeprowadzone w zbiorniku z pielęgnicami z afrykańskiego jeziora Tanganika, których przedmiotem była grzałka NHA-100 Aqua Nova, wykazały poprawność działania tego grzewczego urządzenia. Krótko mówiąc: zakładana temperatura w akwarium była zgodna z ustawieniami na grzałce.

Precyzja i wydajność

Skala i cały mechanizm termostatu w przypadku NHA-100 pozwala na dość precyzyjne ustawienie żądanej temperatury. Testy i próby przeprowadzone przeze mnie dowiodły, że – w zależności od cyrkulacji wody – tolerancja temperatury wynosi +/- 1°C. W żaden negatywny sposób nie wpływa to na samopoczucie ryb – dlatego uważam, że taka tolerancja jest absolutnie do przyjęcia. Ustawienia grzałki sprowadzały się do poziomu 25°C. Co więcej, przy właściwie wykreowanym obiegu wody w zbiorniku (duży ruch cieczy w pobliżu umiejscowienia grzałki) pracę i wydajność urządzenia oceniam na poziomie dobrym. Woda jest nagrzewana dość szybko i równomiernie (akwarium miało 100 litrów). Temperatura była kontrolowana laboratoryjnym termometrem rtęciowym przez jeden dzień pracy co godzinę.

Zatapialność i/lub mocowanie w akwarium

Szczelność grzałki jest satysfakcjonująca. Podczas pracy nie zauważyłem żadnych skropleń wody oraz pary wewnątrz urządzenia. Mocowanie grzałki nie nastręcza żadnych trudności, grzałka jest wygodna w użyciu i bez wysiłku można ją przymocować do szyby w akwarium. Przyssawki mocujące nie odczepiają się podczas pracy urządzenia.

Jakość wykonania/ogólny wygląd

Oceniam, że jakość urządzenia oraz jego wykonanie kształtują się na dobrym poziomie. Precyzyjne wykonanie i generalny wygląd grzałki NHA-100 Aqua NOVA przekonuje co do jej użyteczności. Plusem dla akwarystów w kontekście bezpiecznego użytkowania jest fakt, że urządzenie zostało zakończone plastikową osłonką. Osłonka ta zabezpiecza szyby w akwarium (szczególnie te cieńsze) przed ewentualnym pęknięciem podczas pracy grzałki, a także przed punktowym kontaktem nagrzanego szkła grzałki z szybą akwarium.

Lechosław Łątka

Klub Miłośników Tanganiki


AQUAEL ULTRA HEATER 100

Dokładność skali

W przypadku grzałki Aquael Ultra Heater okrągła tarcza wyskalowana jest co jeden stopień. Czytelny zakres temperatury mieści się w przedziale pomiędzy skrajnymi wartościami 20 i 33°C. Regulacja jest banalnie prosta: po podłączeniu urządzenia do prądu dotknięciami palca płynnie ustawiamy żądaną ciepłotę. Zarówno o pracy grzałki, jak i o samym ustawieniu temperatury informuje kolorowy elektroniczny wyświetlacz.

Precyzja i wydajność

Grzałka Ultra Heater jest najnowszym produktem rodzimej firmy, która staje się polską marką eksportową i coraz większym potentatem na rynku sprzętu akwarystycznego w Europie i poza jej granicami. Przeznaczona do zbiorników o pojemności od 60 do 100 litrów, najpierw testowana była przeze mnie w niewysokim 110-litrowym zbiorniku z muszlowcami, kapitalnie radząc sobie z równomiernym oddawaniem ciepła, potem zaś w akwarium z żyworódkami. Mimo niewielkich gabarytów, które stanowią o jej atrakcyjności (zaledwie ok. 20 cm długości, 4–4,5 cm szerokości i 0,9 cm grubości), ma relatywnie dużą powierzchnię grzewczą. W akwarium, w którym przeprowadzałem pierwszą próbę, użytkowana była też głowica typu „power head” z gąbką oraz filtr zewnętrzny typy kaskadowego – i ciepłota wody utrzymywała się na stałym poziomie 27°C.

Zatapialność i/lub mocowanie w akwarium

Grzałka jest nie tylko całkowicie zatapialna, ale – moim zdaniem – może być przytwierdzona do dna zbiornika. Niewielkie i nader funkcjonalne gabaryty typu „slim” sprawiają, że idealnie nadaje się do płytkich basenów we wszelkich paludariach i akwaterrariach. Natomiast w typowym akwarium może być przymocowana klasycznie, czyli za pomocą chwytnych przyssawek.

Jakość wykonania/ogólny wygląd

Przyznam, że pomysł na wąskie i czarne grzałki, które od jakiegoś czasu wypuszcza na rynek firma Aquael, bardzo mnie przekonuje. Wyglądają one nie tylko nowocześnie i „designersko”, ale można je dobrze skomponować z dekoracjami i tłem, a co więcej – bezkolizyjnie realizować z ich udziałem biotopowy trend „bliżej natury”. Jeśli dodać do tego materiał, z jakiego wykonano obudowę, czyli nietłukące się tworzywo sztuczne, wypada uznać, że grzałki te sprawdzą się nie tylko w hodowli przeczesujących podłoże sumów czy przesuwających dekoracje pielęgnic, ale i w chowie wszędobylskich żółwi wodno-lądowych, a nawet tropikalnych płazów.

Uwagi końcowe

Grzałka jest ze wszech miar godna polecenia zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych akwarystów. Solidnie i estetycznie wykonana, nietłukąca i zaskakująco wąska, może spełnić oczekiwania najbardziej wymagających hodowców – z jednej strony, a aquascaperów kreujących podwodne pejzaże w niewielkich akwariach roślinnych – z drugiej.

dr Paweł Czapczyk, redaktor naczelny Magazynu Akwarium


DIVERSA  THERMO PLUS 100

 

Dokładność skali

Grzałka Thermo PLUS 100 posiada wmontowany termostat, którego pokrętło umożliwia dokładne ustawienie temperatury w obrębie szerokiego zakresu, tj. od 18 do 35 stopni Celsjusza, co w zupełności wystarcza przy hodowli kolosalnej większości gatunków ryb tropikalnych i subtropikalnych.

Precyzja i wydajność

Do oceny precyzji grzałki zastosowałem zwykły, szklany, ale skuteczny termometr akwariowy. Grzałka pracowała przez miesiąc bez najmniejszych zastrzeżeń, utrzymując temperaturę wody w zbiorniku na poziomie 26°C, podczas gdy temperatura pomieszczenia wynosiła w tym czasie mniej więcej 18°C. Cały test przebiegał w akwarium z moimi ulubionymi rybami, czyli molinezjami. Muszę nadmienić, że urządzenie okazało się również wyjątkowo wydajne, ponieważ zainstalowałem je w zbiorniku 300-litrowym, chociaż producent zaleca stosować grzałkę Thermo PLUS 100 w akwariach o pojemności ok. 100 litrów.

Zatapialność i/lub mocowanie w akwarium

Urządzenie posiada solidne przyssawki mocujące i może pracować w pełnym zanurzeniu. Nadaje się do zbiorników słodkowodnych i morskich.

Jakość wykonania/ogólny wygląd

Grzałka akwariowa Thermo PLUS 100 wykonana jest estetycznie i z bezpiecznych materiałów (w produkcji wykorzystano m.in. szkło o podwyższonej odporności).

Uwagi końcowe

Przez miesiąc eksploatacji nie miałem z grzałką żadnych problemów – stabilizowała temperaturę wody zgodnie z nastawionym pokrętłem termoregulatora. Podsumowując: warto ją mieć w swoim „arsenale” sprzętu akwarystycznego.

Antoni Kujawa, Stowarzyszenie Molinezja


EHEIM THERMOCONTROL 100 W

dystrybutor: Badis Sp. z o.o.

 

Dokładność skali

Pokrętło termoregulatora (pierścień regulacji temperatury) w przypadku grzałki Eheim Thermocontrol jest bardzo poręczne, łatwe w obsłudze i wyskalowane od 18 do 34°C. Oznaczenia na skali wypadają co jeden stopień, ale znacznik termoregulatora można ustawić również pomiędzy konkretnymi stopniami.

Precyzja i wydajność

Grzałki Eheim słyną z niezawodności („niemiecka precyzja”, „mercedes wśród grzałek”) i mój ponadmiesięczny test stuwatowego urządzenia tylko to potwierdził. Większych niż pół stopnia Celsjusza różnic pomiędzy ustawieniem termoregulatora a realną temperaturą wody w akwarium (w pomiarze brały udział dwa różne termometry, podczas gdy cyrkulację wody zapewniał filtr kubełkowy i napowietrzacz) nie stwierdziłem. Muszę dodać, że przeznaczeniem tego akurat modelu grzałki są, według producenta, zbiorniki od 100 do 150 l. Jeśli jednak temperatura w pomieszczeniu nie jest dramatycznie niska – grzałka doskonale poradzi sobie ze standardowym dogrzaniem wody w zbiornikach o większym litrażu. W akwarium ogólnym o objętości 240 l, włączając się jedynie od czasu do czasu (co sygnalizowała świecąca się kontrolka), urządzenie bezproblemowo utrzymywało temperaturę na stałym poziomie 26°C.

Zatapialność i/lub mocowanie w akwarium

Grzałka Eheim Thermocontrol jest hermetyczna i w pełni zatapialna w wodzie. Najlepiej mocować ją w pionie – ma 32 cm długości. Służą do tego wymienialne przyssawki. Są one do tego stopnia przyczepne i niezawodne, że łatwiej wyciągnąć potem ze zbiornika samą grzałkę, niż odczepić ją razem ze „stelażem” i przyssawkami.

Jakość wykonania/ogólny wygląd

Grzałka została wykonana solidnie, z wysokiej jakości szkła, i nadaje się do zbiorników zarówno słodko-, jaki i słonowodnych. Ma wygląd nieco „oldscoolowy”, ale osobiście odczuwam wielki sentyment do tego typu urządzeń grzewczych spod znaku Jägera, których bezpośrednim spadkobiercą i kontynuatorem jest przecież Eheim. Ekskluzywne produkty marki Jäger wyznaczały kiedyś najwyższy pułap i magię w czasach mego „akwarystycznego dzieciństwa” – wniosek: nie ma chyba potrzeby zmieniania czegoś, co do dziś stanowi klasę samą dla siebie.

Uwagi końcowe

Dodatkowym atutem dla kupującego pozostaje fakt, że firma Eheim udziela trzyletniej gwarancji na zakupioną grzałkę. Długi przewód (ok. 165 cm), zakończony wąską wtyczką, umożliwia podłączenie sprzętu nawet wtedy, gdy gniazdko elektryczne znajduje się w pewnym oddaleniu od zbiornika. Ostatecznie grzałkę Eheim Thermocontrol 100 W polecam z czystym sumieniem!

dr Paweł Czapczyk, redaktor naczelny Magazynu Akwarium


FLUVAL E100

 

Dokładność skali oraz precyzja i wydajność

Dokładność skali, czyli „przeskoki pokrętła” są ustawione z dokładnością co do połowy stopnia Celsjusza. W zasadzie nie ma klasycznego pokrętła, jest tylko przełącznik w kształcie wystającego na około 2 cm w górnej części wypustka – co umożliwia bardzo dokładne i ścisłe ustawianie temperatury, którą regulujemy, przesuwając ten wypustek: w prawo podnosimy temperaturę, a w lewo ją obniżamy. Trzeba więc powiedzieć, że jest to bardzo precyzyjne urządzenie, z zakresem temperatury od 20 do 34ºC, co okazuje się wystarczajace praktycznie dla każdego akwarium.

Zatapialność i/lub mocowanie w akwarium

Grzałka Fluval E100 jest całkowicie zatapialna – z uwyraźnionym minimalnym poziomem zanurzenia. Montowana do ściany akwarium za pomocą trzech mocnych przylepców, kapitalnie przywiera do szyby i nadaje sie zarówno do nizszych, jak i do wyższych zbiorników. Czarna obudowa z tworzywa sztucznego czyni urządzenie bardzo odpornym na stłuczenie.

Jakość wykonania/ogólny wygląd

Grzałka wyprodukowana została z przetestowanych i odpornych materiałów. Charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem i ciekawym designem. Wyświetlacz temperatury LCD jest wyrażny i czytelny, i nie ma najmniejszego problemu z rozszyfrowaniem jego wskazań. Co do trybu pracy grzałki: niezwykle pomocne okazuje się to, że raz wyświetlacz jest niebieski (wtedy, gdy grzałka dogrzewa zbiornik), a innym razem przybiera zieloną barwę (wtedy, gdy temperatura jest prawidłowa).

Uwagi końcowe

Fluval E100 to z pewnością wartościowa grzałka, którą warto polecić wszystkim akwarystom, a szczególnie osobom ceniącym sobie komfort lub – z drugiej strony – mającym skłonności do niezbyt ostrożnego obchodzenia się z grzałkami szklanymi pozbawionymi osłony. A zatem: dokładnośc tej grzałki, jej odporność oraz wygląd są poważnymi argumentami przemawiającymi za jej zakupem.

Wojciech Sierakowski, PSMP Klub Malawi


IKOLA 100 W

dystrybutor: Badis Sp. z o.o.

 

Uwagi wstępne

Za oknami zima, więc u mnie w akwarystycznej piwnicy czas na wzmożoną pracę grzałek akwarystycznych. Do tej pory przez moje zbiorniki przewinęło się sporo urządzeń tego typu, dlatego do każdej nowej grzałki podchodzę z pewnym dystansem. Wiele z nich nie popracowało u mnie nieraz dłużej niż przez tydzień, ponieważ albo same z siebie przestawały działać po kilku dniach, albo przekłamywanie temperatury w wyniku ich pracy okazywało się zbyt duże i – w konsekwencji – niebezpieczne dla ryb.

Dokładność skali oraz precyzja i wydajność

Tym razem wziąłem na tapetę (a właściwie otrzymałem do testowania) grzałkę firmy Ikola. Testy temperatury uważam za zadowalające – mimo że skala do regulacji temperatury jest niewielka i nie pozwala na dokładne ustawienie określonej wartości. Jednak po kilku drobnych korektach, posiłkując się termometrem, bez problemu uzyskałem żądaną temperaturę w akwarium. I do dziś grzałka bez wahnięć utrzymuje żądaną temperaturę w 100-litrowym akwarium, w którym pływają pielęgniczki żółte (Apistogramma borellii) i prystelki (Pristella maxillaris).

Zatapialność i/lub mocowanie w akwarium

Grzałka jest w pełni zanurzalna – jej pracę sygnalizuje widoczna pod wodą dioda. Jedyny minus, który zauważyłem, stanowią standardowe przyssawki: po pewnym czasie tracą one, niestety, dobrą przyczepność i mogą odklejać się od szyby.

Jakość wykonania/ogólny wygląd

Już pierwsze miłe zaskoczenie nastąpiło wtedy, kiedy rozpakowywałem grzałkę z pudełka i zauważyłem przewód elektryczny, albowiem w produktach wielu innych firm jest on zdecydowanie za krótki i od razu wymaga przedłużenia. W przypadku grzałki firmy Ikola spokojnie mamy do dyspozycji 1,5 metra długości i nie trzeba się martwić podłączeniem do gniazdka elektrycznego. Wykonanie, jak na tak niską cenę sprzętu, wydaje się zupełnie przyzwoite, choć wiadomo, że ze szkłem (chodzi o obudowę grzałki) różnie może się zadziać i trzeba uważać, żeby urządzenia nie upuścić i nigdzie nim nie uderzyć. Aczkolwiek, z drugiej strony, producent zapewnia, że szkło wykorzystane w produkcji grzałek Ikola jest bardzo mocne i nietłukące.

Uwagi końcowe

Powiem tak: jeżeli ktoś dysponuje niewielkim budżetem i szuka taniej, a zarazem funkcjonalnej, wydajnej i spełniającej swoje zadanie grzałki akwariowej, to jak najbardziej może się skusić na stuwatową Ikolę.

Piotr Stolc, Cichlidae.pl


JBL PROTEMP S 150 W

Dystrybutor: PPiHZ ZOOLOG s.j.

 

Dokładność skali

Pokrętło do ustawienia temperatury „chodzi” bardzo lekko i precyzyjnie, jest duże i czytelne. Dzięki temu przestawienie temperatury bez wyciągania grzałki ze zbiornika nie sprawia najmniejszego problemu. Zakres temperatur na skali to 20–34ºC. Podczas testu temperatura na skali ustawiona była na 29ºC i taka faktycznie była w zbiorniku – sprawdzona za pomocą przetestowanego wcześniej elektronicznego termometru oraz wyświetlacza chłodziarki.

Precyzja i wydajność

Test przeprowadzałem w zbiorniku o pojemności 250 litrów brutto, czyli w akwarium o nieco większym litrażu niżby to wynikało z zaleceń producenta (75–200 l). Grzałka jednak bez problemu utrzymywała wysoką temperaturę (29ºC). Ogólny zakres temperatur podczas pracy grzałki mieścił się w przedziale 28,5–29,5ºC, co jest wynikiem bardzo dobrym. Zwykle przy standardowych grzałkach (bez elektroniki) ta różnica była u mnie większa.

Zatapialność i/lub mocowanie w akwarium

Grzałka JBL ProTemp jest zatapialna, może być całkowicie zanurzona w wodzie. Posiada dodatkowo plastikową obudowę z przyssawkami. Przyssawki wykonane z miękkiej gumy są dobrej jakości i trzymają się bardzo dobrze szyby.

Jakość wykonania/ogólny wygląd

Grzałka wygląda bardzo solidnie, jest wykonana z grubego szkła kwarcowego. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wykonana z czarnego plastiku obudowa – chroni ona szkło przed przypadkowym uderzeniem czy stłuczeniem. Górna część grzałki jest w kolorze czarnym, co w połączeniu z czarną plastikową osłoną sprawia, że przy ciemnym tle grzałka nie przyciąga uwagi i można ją łatwo ukryć w akwarium. Jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie.

Uwagi końcowe

JBL ProTemp to grzałka wykonana z wysokiej jakości materiałów, z precyzyjnym termostatem. Może nie jest on tak dokładny, jak w przypadku urządzeń z elektroniczną kontrolą temperatury, jednak podczas testu nie odnotowałem większych skoków temperatury – zarówno w górę, jak i w dół – amplituda temperatur wyniosła tylko 1ºC. Spośród grzałek innych producentów wyróżnia ją plastikowa osłona, którą można założyć na grzałkę. Minusem jest dość wysoka cena, choć moim zdaniem warto te kilka złotych dołożyć za dobrej jakości sprzęt z precyzyjnym termostatem.

Rafał Piasecki, akwarystyczne.info, Lubuskie Forum Akwarystyczne


JUWEL AQUA HEAT 100 W

 

Dokładność skali

Termoregulator z pokrętłem pozwala odpowiednio wyregulować żądaną temperaturę – dokładnie taką, jaką chcemy uzyskać w akwarium, w którym uprawiamy wymagające rośliny i hodujemy wymarzone  ryby. Na skali są trzy punkty 16, 24 i 32 oraz strzałki informujące użytkownika o kierunku manewrowania.

Precyzja i wydajność

Mimo że grzałka została zaprojektowana z myślą o systemach filtrujących Juwela, które umożliwiają zapewnienie wyrównanej temperatury wody w całym zbiorniku, to również niezintegrowana z filtrem, a umieszczona samodzielnie w akwarium, świetnie spełnia swoje zadanie. Grzałka jest precyzyjna i bez problem utrzymywała stałą temperaturę, którą ustawiłam za pomocą pokrętła termoregulatora.

Zatapialność i/lub mocowanie w akwarium

Grzałka Juwel Aqua Heat 100 W została wyposażona w uchwyt mocujący do szyby, dzięki czemu może być zamontowana bardzo stabilnie, bez użycia przyssawek, które producent również zapewnia w zestawie.

Jakość wykonania/ogólny wygląd

Urządzenie zostało wykonane na najwyższym poziomie: cechują je znakomitej jakości styki oraz odporne na wstrząsy szkło. W ogóle grzałka ma elegancki wygląd, w środku żaden element się nie przemieszcza i wszystko jest stabilne. Brak elementów kontrastowych w obudowie grzałki jest według mnie plusem, gdyż grzałka umiejscowiona za roślinami w narożniku akwarium nie rzuca się w oczy. Wysokość grzałki to 28 cm.

Uwagi końcowe

Urządzenie zostało solidnie zapakowane, nie przemieszcza się w handlowym pudełku, jest zabezpieczone w dodatkową tekturę chroniącą je przed ewentualnym uszkodzeniem. Powtórzę, że grzałka Juwel Aqua Heat 100 W jest estetycznie wykonana, dzięki osłonie nie widać wnętrza. Niewątpliwym atutem są dwa sposoby mocowania grzałki – przy pomocy przyssawek i dzięki uchwytowi, pozwalającemu zawiesić urządzenie na ściance akwarium (bez użycia przyssawek). Grzałka jest bezdźwięczna, nie słychać stukania, kiedy ponownie się ona załącza. Wygodne pokrętło-regulator pozwala na precyzyjne ustawienie wymaganej przez nasze rośliny i zwierzęta temperatury – utrzymuje się ona potem na stałym poziomie.

Małgorzata Tarczyńska, Podwodne Ogrody


NEWA VTX 100 W
dystrybutor: T-Aqua Tomasz Niewiadomski

 

Dokładność skali  

Skala grzałki ustawiona jest co dwa stopnie i mieści się w przedziale 18-32°C. Prawa strona przedstawia stopnie w skali Farenheita, a lewa – Celsjusza. Regulator temperatury wyposażony jest w mechanizm skokowy i przekręcając pokrętłem, wyczuwamy wyraźne przeskoki co pół stopnia. Na grzałce, po ustawieniu danej temperatury, zapala się pomarańczowa lampka sygnalizująca pracę. Po osiągnięciu żądanej temperatury termostat wyłącza grzałkę i lampka gaśnie.

Precyzja i wydajność 

Według producenta grzałka przeznaczona jest do akwarium o pojemności 100–150 l. Ja testowałem ją w zbiorniku ok. dwustulitrowym, który stoi w ciepłym pomieszczeniu. Grzałka szybko osiągała zadaną temperaturę, po czym się wyłączała, co oznacza bardzo dobrą wydajność. Wskazania termostatu w stosunku do temperatury wody sprawdzanej termometrem wykazywały odchylenia o ok. pół stopnia. Urządzenie przymocowałem z przodu akwarium, jednak w większości przypadków stosuje się mocowanie grzałki z tyłu zbiornika. Bardzo pomocne okazuje się wtedy pokrętło temperatury ze skokową regulacją. Znając ustawioną temperaturę, nie musimy – w przypadku jej zwiększania lub zmniejszania – widzieć skali termostatu (po prostu skokowo przekręcamy pokrętło, pamiętając, że jeden przeskok pół stopnia).

Zatapialność i/lub mocowanie w akwarium 

Na grzałce uwidoczniono poziom, do którego możemy ją zanurzyć (plastikowa osłona w górnej części z regulatorem powinna pozostać nad wodą). Całe urządzenie mocuje się za pomocą dwóch przyssawek, umieszczanych w plastikowym uchwycie. Myślę, że ten typ przyssawek – w razie zużycia – będzie bezproblemowy do zastąpienia i wymiany (łatwo osiągalny w sklepach zoologicznych).

Jakość wykonania/ogólny wygląd

Spirala grzewcza, zabezpieczona dodatkowymi szklanymi rurkami, mieści się w dolnej strefie grzałki. Obudowa części szklanej składa się z koszyka z dwiema przyssawkami oraz plastikowej osłony dolnej części, którą zakładamy na wcisk. W ten sposób cała szklana grzałka jest chroniona przed uderzeniami z zewnątrz, co bardzo przydaje się przy hodowli ryb agresywnych (pielęgnice) czy gatunków wrażliwych na temperaturę (płaszczki). Grzałkę Newa VTX możemy także umieścić w akwarium z żółwiami – bez obawy potłuczenia. Przewód zasilający o długości około 2 m pozwala nam na podłączenie urządzenia do oddalonego gniazdka bez potrzeby szukania przedłużaczy.

Uwagi końcowe       

Grzałka jest godna polecenia do zbiorników stu-, a nawet dwustulitrowych. Dodatkowym atutem jest pięcioletnia gwarancja włoskiego producenta.

Andrzej Kociołkowski, akwa-mania.mud.pl


OASE HEATUP 100

 

Dokładność skali

Grzałka posiada termostat, który umożliwia stabilizację temperatury w zakresie 18–32°C. Skala na termostacie jest czytelna i precyzyjna. Daje możliwość ustawienia temperatury z dokładnością do połowy stopnia. Zmiana nastawienia termostatu jest bezproblemowa i nie wymaga użycia dużej siły, choć opór przy kręceniu regulatorem jest wyczuwalny.

Precyzja i wydajność

Przeznaczeniem grzałki Oase HeatUp 100 są – według producenta – akwaria o pojemności około 100 litrów. I w takim też zbiorniku urządzenie było przeze mnie testowane. Przy temperaturze otoczenia mieszczącej się w zakresie 18–20°C grzałka stabilnie utrzymywała temperaturę na poziomie nastawionych 24°C. Urządzenie daje możliwość kalibracji termostatu w zakresie ±3°C z krokiem 1°C, jednak w moim przypadku nie było to konieczne. Praca grzałki jest sygnalizowana świecącą na pomarańczowo kontrolką.

Zatapialność i/lub mocowanie w akwarium

Grzałka jest przystosowana do pracy w całkowitym zanurzeniu. W akwarium mocowana jest przy pomocy uchwytu montażowego przyklejanego do jednej z szyb dwoma przyssawkami. Grzałkę można łatwo wyjąć ze zbiornika, wyciągając ją z uchwytu montażowego (sam uchwyt pozostaje w akwarium). W ciągu ponadmiesięcznego testu nie było problemów z przyssawkami i grzałka stabilnie utrzymywała się w miejscu zamontowania.

Jakość wykonania/ogólny wygląd

Grzałka Oase HeatUp 100 jest wykonana solidnie i w akwarium nie rzuca się jakoś szczególne w oczy. Uchwyt montażowy jest wykonany z czarnego, matowego tworzywa, a sama grzałka jest szklana.

dr Sebastian Golczak, Wydział Chemii UAM w Poznaniu


SERA 100 W

Dokładność skali

Pokrętło nastawu temperatury „chodzi” dość ciasno, co jest moim zdaniem sporym plusem, bo przypadkowe przestawienie nie wchodzi w grę. Termostat w grzałce umożliwia ustawienie temperatury od 18 do 32ºC. Mimo że skala jest reprezentowana jedynie przez parzyste wartości (18, 20, 22 itd.), to z łatwością da się nastawić np. na 25ºC, jeśli żółty indykator pozostanie między jednym a drugim okienkiem. Grzałka bez problemu pracuje też z termostatem zewnętrznym wyposażonym w czujniki zarówno analogowe, jak i cyfrowe.

Precyzja i wydajność

Serię testów zacząłem od zmierzenia histerezy i bezwładności, aby ustalić ekstrema. Wyniki były zaskakująco dobre. Pierwsza poważna próba to utrzymanie temperatury 26ºC w zbiorniku 50-litrowym z narybkiem ryb pielęgnicowatych. Po wstępnych testach uzyskałem pewność, że grzałka da sobie radę (tydzień prób udowodnił, że mam rację). Następnie próbowałem utrzymać temperaturę w zbiorniku 90-litrowym wpiętym w obieg do 800-litrowego zestawu. Z powodu wolnego przepływy wody temperatury w obiegu i w zbiorniku różniły się o mniej więcej 3 stopnie. Grzałka sprawdziła się tak dobrze, że na stałe zastąpiła dotychczas stosowaną.

Zatapialność i/lub mocowanie w akwarium

Grzałka Sera jest w pełni zatapialna, a jej przewód pozostaje na tyle elastyczny, że ułożenie urządzenia na dnie zbiornika nie stanowi najmniejszego problemu. Na wyposażeniu znajduje się także uchwyt mocujący, do którego przytwierdzane są dwie przyssawki zapewniające przyczepność do szyby. Co ważne, przyssawki te przez długi okres zachowują elastyczność, nie sztywnieją i nie kruszeją.

Jakość wykonania/ogólny wygląd

Solidna jakość wykonania dotyczy nawet najmniejszych detali, takich jak przyssawki. Producent jest pewny niezawodnego działania produktu, dlatego udziela nań pięcioletniej gwarancji. Dzięki kompaktowym wymiarom (grzałka ma tylko 22 cm długości) oraz zielonej obudowie i przewodowi grzałka umieszczona w akwariach z roślinami zdaje się wtapiać w tło i tylko czerwona dioda, sygnalizująca grzanie, zdradza jej obecność. Osłona w postaci plastykowego koszyczka zabezpiecza szklaną obudowę przed stłuczeniem, amortyzując uderzenia o szybę czy elementy wyposażenia akwarium, stanowi też barierę uniemożliwiającą rybom dotknięcie grzałki w miejscu, w którym znajduje się drut grzejny, co mogłoby prowadzić do oparzeń, które często przydarzają się np. rybom z rodzaju Ancistrus.

Uwagi końcowe

Grzałka to proste urządzenie, którego miarą jakości jest fakt, że nie rzuca się w oczy i nie sprawia problemów. Projektanci grzałki musieli kierować się tą dewizą: zarówno jej kolorystyka, jak i jakość wykonania sprawiają, iż autentycznie możemy zapomnieć, że mamy ją w zbiorniku.

Witold Sosnowski, Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie


TETRA HT 100

 

Dokładność skali

Grzałkę HT 100 firmy Tetra wyposażono w pokrętło umożliwiające ustawienie pożądanej temperatury w zakresie od 17 do 32,5 °C (według opisu na pudełku i w ramach skali 18,5–31,5 °C), ze skokiem regulacji co 0,5 stopnia.

Precyzja i wydajność

Zgodnie z opisem urządzenie jest odpowiednie do ogrzewania akwariów o pojemności 100–150 l. Według instrukcji grzałka HT 100 jest wyposażona w bardzo precyzyjny termostat, działający z dokładnością do 0,25°C. Pomiary wykonane w stulitrowym akwarium, przy intensywnym mieszaniu wody i przeprowadzone z użyciem precyzyjnego rtęciowego termometru laboratoryjnego, wykazały niewielkie odstępstwa rzeczywistej temperatury względem zadanej oraz maksymalną temperaturę utrzymującą się na poziomie 32,4°C. Po osiągnięciu zakładanej temperatury wody w akwarium praktycznie nie stwierdzono żadnych fluktuacji podczas trzykrotnego pomiaru, co potwierdza precyzję działania termostatu.

Zadana temperatura wg skali (°C)Zmierzona temperatura wody (°C)
21,522,0
24,024,8
26,026,8
28,028,7
32,5 (poza skalą)32,4

Zatapialność i/lub mocowanie w akwarium

Grzałka HT 100 jest całkowicie zatapialna. Korzystne wydaje się zaznaczenie na niej minimalnego poziomu wody (zanurzenia). Dzięki dołączonym przyssawkom prawidłowe zamocowanie urządzenia pionowo w akwarium nie powinno stanowić dla nikogo problemu.

Jakość wykonania/ogólny wygląd

Grzałka HT 100 jest wykonana bardzo solidnie. Ma długość 29 cm. Z kolei przewód zasilający o długości 160 cm umożliwia podłączenie urządzenia do dość odległego gniazdka. Sprzęt dotarł do mnie w estetycznym pudełku, z instrukcją obsługi – również w języku polskim.

Uwagi końcowe

Grzałka HT 100 firmy Tetra spisywała się podczas testów bardzo dobrze, a to znaczy, że jest urządzeniem wartym polecenia. Przy temperaturze otoczenia 19°C pozwalała na ogrzanie akwarium o pojemności 100 l do oczekiwanej temperatury w przyzwoitym czasie (podwyższenie temperatury wody w akwarium o 2°C zajmowało średnio ok. 3 godzin).

dr inż. Krzysztof Kazuń, TNBZ Animalian, Instytut Rybactwa Śródlądowego w Żabieńcu


Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 2/2018 (168).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button