ArtykułyEncyklopedia

Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia)

Tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia)

Opis: gatunek rodzimy. Występuje na terenie niemal całej Europy, a także w zachodniej części Azji i na Kaukazie. W Polsce bardzo pospolity, zwyczajowo zwany pieniężnikiem lub bażanowcem. Porasta brzegi zbiorników wodnych, rowów melioracyjnych, występuje we wszelkich wilgotnych miejscach, tworząc niskie, zwarte kobierce. Jej delikatne pędy dochodzą nawet do 2 m długości, tworząc w węzłach korzenie. Pędy są pokryte gęsto rozmieszczonymi, okrągłymi, soczyście zielonymi, połyskującymi liśćmi. Są one charakterystycznie ułożone w jednej płaszczyźnie z łodygą i wznoszą się do góry na wysokość ok. 5 cm. Kwiaty pojawiają się praktycznie przez całe lato od czerwca do września. Są osadzone pojedynczo lub po dwa w kątach liści. Osiągają do 3 cm średnicy i mają intensywnie żółte, niekiedy wewnątrz czerwono punktowane płatki. Owocem jest mała torebka pękająca pięcioma podłużnymi klapkami. 

Warunki uprawy: odporna, wytrzymała roślina mogąca rozwijać się zarówno pod wodą, jak i na brzegu. W przypadku oczka wodnego najlepiej sadzić ją bezpośrednio w glebie dookoła jego krawędzi. Możliwa jest również uprawa na rabatach i skalnikach oraz w akwarium i paludarium, a niektórych odmian nawet jako zwieszających się roślin doniczkowych. Preferuje stanowiska lekko ocienione, ale, jeżeli gleba jest dostatecznie wilgotna, może rozwijać się również w pełnym słońcu. Zabiegi pielęgnacyjne polegają w zasadzie na ograniczaniu liczebności rośliny (jest niebywale ekspansywna) i niedopuszczaniu do zajmowania przez nią zbyt dużej powierzchni. Na zimę pędy dobrze jest przykryć – mogą wtedy dotrwać w stanie zielonym do wiosny i ponownie rozpocząć wegetację. Uzyskano kilka odmian barwnych tej rośliny – szczególnie efektownie wygląda odmiana „Aurea” o intensywnie żółtych liściach.

Rozmnażanie: bardzo łatwe – na drodze wegetatywnej poprzez ukorzenianie odciętych pędów.

Wykorzystanie: roślina błotna, a w zasadzie „uniwersalna”. Ze względu na tworzenie przez nią zwartych kobierców doskonale nadaje się do obsadzania brzegów oczka wodnego i maskowania skrajów folii oraz przyłączy urządzeń technicznych. Jest również cenioną rośliną leczniczą. Surowcem leczniczym jest surowe, sproszkowane ziele. Zawiera ono saponiny, garbniki i kwas krzemowy. W postaci naparu ma działanie ściągające, odkażające, przeciwbiegunkowe i przeciwreumatyczne.  Dawniej leczono nim m. in. szkorbut, gruźlicę oraz przemywano trudno gojące się rany. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button