Encyklopedia

Trochus sp.

Encyklopedia akwarystyczna

Ślimak – Trochus sp.

Pochodzenie: ślimaki z tego rodzaju zamieszkują rozległe obszary tropikalnych mórz i oceanów na wszystkich długościach geograficznych.

Wielkość: muszla wyrośniętych okazów osiąga do 8 cm długości.

Zbiornik: typowe akwarium rafowe. Konieczne jest silne oświetlenie zapewniające szybki wzrost glonów na szybach i elementach dekoracyjnych zbiornika. Do akwarium należy włożyć jedynie kilka ślimaków tak, aby dla wszystkich wystarczyło glonów (żyjące w przegęszczeniu zwierzęta giną!).

Charakterystyka: zwierzę całkowicie niegroźne dla innych mieszkańców zbiornika. Pełni pożyteczną rolę w akwarium, pracowicie oczyszczając szyby i skały z pojawiających się na nich glonów. Należy chronić go prze rybami i bezkręgowcami polującymi na ślimaki. Uwaga! Wiele gatunków tych mięczaków jest stosunkowo delikatnych, należy je długo aklimatyzować przed umieszczeniem w zbiorniku, wielokrotnie dolewając małymi porcjami wodę do woreczka, w którym przynieśliśmy ślimaka ze sklepu.

Opis: posiadają charakterystyczną stożkowatą, spiralnie zwiniętą muszlę. Stopa niemal okrągła lub lekko owalna. Oczy osadzone na długich czułkach po obu stronach głowy. Ubarwienie ciała bywa zmienne i zależy od konkretnego gatunku ślimaka. Muszla szarobiała, ale zazwyczaj porastają ją glony wapienne, także mieni się różnymi odcieniami fioletu.

Rozmnażanie: w ustabilizowanych zbiornikach często samoczynnie doskonale się mnoży. Należy na bieżąco usuwać nadmiar młodych tak, aby żyjące w przegęszczeniu mięczaki nie głodowały.

Pokarm: zwierzę glonożerne: powolutku pełza po szybach akwarium i żywej skale, niezwykle dokładnie oczyszczając je z najdrobniejszych nawet fragmentów glonów. Nie uszkadza glonów z rodzaju Caulerpa. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button