ArtykułyPorady

O biotopie lasów deszczowych Afryki Zachodniej i karlikach szponiastych

PORADY - Listy do Redakcji

O biotopie lasów deszczowych Afryki Zachodniej i karlikach szponiastych

Moje pytanie dotyczy biotopu lasów deszczowych Afryki Zachodniej. 8-letni synek mojej koleżanki, przeglądając „moje” Magazyny Akwarium zapytał: Wujek, a dlaczego w Afryce rybki akwariowe są tylko w Tanganice i Malawi, przecież to taki duży i ładny kontynent? Chciałbym, żeby kiedyś były informacje o biotopie lasów deszczowych Afryki Zachodniej, ponieważ mam zamiar go odzwierciedlić w moim akwarium. Zamierzam hodować żabki – karliki szponiaste i nie bardzo wiem, jakie ryby z tego biotopu mogłyby z nimi koegzystować.Adam

Pańskie pytanie, dotycząca biotopu lasów deszczowych Afryki Zachodniej jest interesujące. Generalnie, biotopy lasów deszczowych, czy to Afryki, Ameryki Południowej czy Azji Południowo-Zachodniej, są zbliżone. Wody płynące przez lasy są wzbogacane przez związki uwalniane z rozkładających się szczątków roślinnych – liści, drewna, owoców itd., powodujących ich zakwaszenie (pH ok. 6, a nawet i mniej) i zmianę barwy na herbacianą – są to czarne wody. W niektórych miejscach, kiedy rzeki przepływają przez obszary zbudowane ze skał wapiennych lub na obszarze bogatym w podziemne źródła zasilające cieki, woda w nich płynąca może odznaczać się znaczną mineralizacją, a co za tym idzie jest często kryształowo czysta (wody czyste, przejrzyste – „clear water”). Inne rzeki mogą odznaczać się wodami niosącymi ogromne ilości osadów ilastych powodujących zabarwienie wody na kolor brunatny, żółtawy a nawet czerwonawy oraz ich mętność (białe wody). W świadomości szerszej rzeszy akwarystów pojęcie „biotopów lasów deszczowych” kojarzone jest przede wszystkim z biotopami rejonu Amazonii czy Azji Południowo-Wschodniej i rzeczywiście biotopy afrykańskich lasów deszczowych są mniej znane i niedoceniane. W ciekach wodnych oraz zbiornikach afrykańskiej dżungli żyje wiele interesujących organizmów wartych obserwacji w domowym akwarium. Do ryb zamieszkujących takie habitaty możemy zaliczyć dobrze znane akwarystom pielęgniczki takie jak barwniaki – popularne czerwonobrzuche, trochę rzadsze i bardziej wymagające, a według akwarystów piękniejsze – szmaragdowe, piękne, mało znane nanochromisy czy zamieszkujące rzekę Kongo garbacze hełmiaste i wiele innych pielęgnic. Występują tu także ryby kąsaczowate, jak piękny świecik kongijski, bardzo nietypowa ryba – motylowiec. Z roślin można wymienić bardzo popularne anubiasy, onowodki lub bolbitisy. To tylko najbardziej znane przykłady, bowiem ilość gatunków zamieszkujących interesujący Pana region jest ogromna. Wystarczy poszukać w Internecie lub literaturze interesujący Pana gatunek, zapoznać się z warunkami, w jakich bytuje, a na pewno uda się mu stworzyć właściwe środowisko do rozwoju.
Co do karlików szponiastych – generalnie dla tych płazów polecane jest akwarium jednogatunkowe na wyłączność żabek. Spowodowane jest to faktem, że płazy te wymagają dość płytkiego zbiornika, zbyt wysoki słup wody nie za dobrze im służy, ponieważ zużywają wiele energii na dopłynięcie do powierzchni i z powrotem. Dieta tych żab składa się również z ryb, dlatego mniejsze ryby mogłyby padać ich ofiarą, a karliki z kolei również mogłyby stać się obiadem dla większych ryb zamieszkujących akwarium. Jednak, jak można przeczytać w sieci, część z akwarystów hoduje je z rybami. Warto zapoznać się z relacjami hodowców z doświadczeniami z łączonej hodowli ryb z karlikami.
Karol Kopeć
Zamawiam prenumeratę Zamawiam ten numer Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 9/2015 (152).

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button