ArtykułyPorady

Akwarium biotopowe w stylu wód przejrzystych Ameryki Południowej

PORADY - Listy do Redakcji

Akwarium biotopowe w stylu wód przejrzystych Ameryki Południowej

Witam,

chciałbym założyć akwarium w stylu wód przejrzystych Ameryki, najlepiej jakiegoś konkretnego miejsca, rzeki czy jakichś miejsc zalewowych, obojętnie, tylko że nie mam wystarczających informacji, by coś takiego zrobić.  Informacje brałem z internetu i tak naprawdę wiem tylko, czym się różni na przykład czarna woda od wód przejrzystych itd., ale nie potrafiłbym odwzorować jakiegoś konkretnego miejsca z rybami i roślinami tam występującymi. Chciałbym poprosić o pomoc w tym temacie, ewentualnie wskazanie, skąd mogę zdobyć więcej informacji na ten temat

Kamil Kosznik

Panie Kamilu,

na temat różnic między przejrzystymi i czarnymi wodami Ameryki Południowej znajdziemy wiele informacji w książkach i Internecie. Takie podstawy są wystarczające do wyboru kierunku, w jakim chcemy rozwijać nasz zbiornik. Nie będę się zatem rozpisywał w tej materii, a streszczę krótko różnice między nimi. Akwarium w stylu wód przejrzystych (tzw. Clear Water; CW) Ameryki Południowej różni się od wód czarnych (tzw. Black Water; BW) przede wszystkim parametrami fizykochemicznymi cieczy oraz lokalizacją. Wody w zbiornikach i ciekach CW mają zazwyczaj nieco większe twardości, wyższy odczyn i mniejszą zawartość związków humusowych/garbników, płyną przez tereny mniej zalesione. W większości przypadków CW woda jest bardzo miękka (GH<5), lekko kwaśna (pH 6,0–6,8), zawiera niewielkie ilości garbników (kolor lekko słomkowy), jednakże znajdziemy również miejsca z wodą wolną od garbników i o nieco innych parametrach – wpływ na to ma obszar, przez który płynie dany ciek, a co za tym idzie – szereg czynników środowiskowych, takich jak skład gleby, obecność większej ilości drzew etc. Wody czarne są bogatsze w garbniki, dużo bardziej kwaśne (pH nawet w okolicach 4) i jałowe. W ciekach typu CW rośnie zazwyczaj sporo roślin i jest zdecydowanie więcej światła.

Jeśli zdecydujemy się na wybór stylu CW w naszym zbiorniku, powinniśmy skupić się przede wszystkim na zapewnieniu wody miękkiej – w większości przypadków niezbędny będzie dostęp do wody demineralizowanej czy wody z filtra RO (filtr odwróconej osmozy), gdyż woda płynąca w naszych kranach jest zazwyczaj twarda. Kolejnym krokiem jest skomponowanie podłoża na bazie piasku, jednak na tyle żyznego, by bez problemu mogły w nim rosnąć rośliny. Możemy to uzyskać na kilka sposobów, na przykład poprzez mieszanie piasku z gliną i/lub torfem czy też poprzez użycie wkładanych pod korzenie gotowych kapsułek/pałeczek nawozowych. Ważne jest także w dłuższym okresie pozwolenie na zamulenie dna, co będzie korzystnie wpływać na dostęp roślin do składników odżywczych. Przy komponowaniu podłoża można użyć różnych frakcji piasku – od drobnego (>0,25 mm) do bardzo grubego (<2 mm). Bardzo ważne jest, aby użyć piasku, który nie będzie podnosił twardości wody. Jako elementy dekoracyjne można wykorzystać pojedyncze, większe otoczaki oraz kawałki drewna, przy czym należy pamiętać, by drewno było bardzo dobrze wymoczone, tak by nie oddawało zbyt dużo garbników.

Jako że głównym elementem aranżacyjnym zbiorników w stylu CW są rośliny, musimy zapewnić im odpowiednią ilość światła. Jego konkretną ilość należy określić na podstawie wymagań wybranych przez nas roślin, jednak nie powinna przekraczać granicy, przy której konieczne staje się suplementowanie roślin dodatkowym dwutlenkiem węgla – akwaria biotopowe czy też środowiskowe nie powinny wprowadzać akwarysty w sferę zbiorników typowo roślinnych.

Jeśli decydujemy się na stworzenie akwarium środowiskowego, które nie będzie odwzorowywać konkretnego biotopu, obsadę roślinną i zwierzęcą powinniśmy dobrać tak, by spełnić wymagania poszczególnych gatunków, które w przyrodzie występują w różnych rejonach. Należy zatem wypośrodkować parametry wody z konkretnych lokalizacji, w jakich dane organizmy występują, pamiętając jednak by wszystkie wybrane przez nas gatunki pochodziły ze środowisk typu Clear Water. Jeśli decydujemy się na stworzenie akwarium biotopowego, musimy na podstawie naszych preferencji wybrać jeden region i w swoim zbiorniku użyć flory i fauny występującej tylko w tym regionie.

Schemat postępowania przy zakładaniu zbiornika biotopowego opisałem szerzej w swoim artykule Akwarium biotopowe na piątkę (mA nr 3/2017).

Największym problemem jest zdobycie informacji na temat lokalizacji występowania gatunków roślin i zwierząt oraz ich odpowiednie skorelowanie. Rodzime opracowania nie dają nam zbyt dużych szans na zdobycie konkretów i niezbędna jest podstawowa znajomość języka angielskiego czy hiszpańskiego, a także bezwzględna znajomość nazw łacińskich roślin i zwierząt. Początkującym polecam szukanie informacji o dwóch biotopach CW, dość łatwych do odwzorowania w naszych rodzimych warunkach (spora dostępność ryb i roślin z tych biotopów na naszym rynku), a mianowicie lokalizacji na obszarze Pantanal wraz z całym dorzeczem Rio Paraguay i górnego Rio Guapore oraz lokalizacji na obszarze Kolumbii/Wenezueli. W przypadku tego pierwszego zachęcam do zapoznania się z moim artykułem Pantanal w akwarium, czyli biotopowy roślinniak (mA nr 2/2017).

Gdzie zatem szukać informacji? Lokalizację i zasięg występowania poszczególnych gatunków roślin i zwierząt można znaleźć między innymi tutaj:

Bardzo dobrym opracowaniem, dającym doskonały start do dalszych poszukiwań i pozwalającym stworzyć poprawny pod względem biotopowym zbiornik, jest książka Bleher’s Biotopes napisana przez światowej sławy Heiko Blehera. Pozycja jest stosunkowo droga, ale warta swojej ceny.

Doskonałym źródłem informacji są biblioteki uniwersyteckie, gdzie znajdziemy kompleksowe opracowania naukowe na temat danych regionów (flora i fauna, podstawowe parametry wody), na przykład: http://www.bibliotecadigital.unicamp.br.

Nieocenione jednak i dające ogromne korzyści są rozmowy z innymi akwarystami biotopowymi z całego świata, których można znaleźć na dwóch facebookowych grupach tematycznych (grupy prowadzone w języku angielskim):

International biotope group – https://www.facebook.com/groups/biotopes/

Biotope aquaristics – https://www.facebook.com/groups/biotope.aquarium/

Pozdrawiam i życzę powodzenia w projektowaniu i prowadzeniu wymarzonego biotopowego zbiornika.

Keep on biotoping!

Kamil Hazy

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 5/2017 (165).
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button