ArtykułyEncyklopedia

Tropheus sp. Kapampa

Encyklopedia akwarystyczna

„Kapampa” (Tropheus sp. Kapampa)

Występowanie: występuje od kilku kilometrów na północ od Lunangwy po zatokę Kapampa (stąd nazwa) w Demokratycznej Republice Konga.

Opis: ciało ciemnobrązowe z odcieniem czekoladowym. Osobniki dominujące są znacznie jaśniejsze – jasnobrązowe do kremowych o charakterystycznym, srebrzystym odcieniu łusek. Samiec-dominant potrafi być niemal srebrny. Poszczególne łuski mają ciemną nasadę i jaśniejsze zakończenie, co tworzy na ciele ryby charakterystyczny, siateczkowaty wzór. Górna część ciała jest ciemniejsza od dolnej – brzuch bywa niemal białawy. W górnej części ciała z przodu tułowia występuje dość duża, kremowa plama o zmiennej wielkości i kształcie. Głowa jest ciemnobrązowa, jaśniejąca w stronę pyska, który ma barwę kremową. Na głowie występują trzy charakterystyczne linie: dwie w kształcie trójkątów między pyskiem a oczami i jedna prosta – tuż ponad oczami. Szczególnie wyraźnie są one widoczne u dominującego samca. Wargi są niebieskawe, zaś na pokrywach skrzelowych widnieją żółtawe plamy. Płetwy piersiowe i płetwa ogonowa są ciemne, zaś płetwa grzbietowa, płetwy brzuszne i płetwa odbytowa (na tej ostatniej mogą występować czerwonawe plamki) – kremowe z ciemną obwódką. Oczy mają jasną barwę i są obwiedzione ciemnobrązowymi obwódkami.

Uwagi: ryby tej odmiany bywają również oferowane pod nazwą Kapampa Lime Spot Tropheus. Generalnie trofeusy te są niebywale zmienne i w ich ubarwieniu mogą występować dość znaczne odstępstwa od reguły.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button