ArtykułyEncyklopedia

Tropheus sp. Lufubu

Encyklopedia akwarystyczna

„Lufubu” (Tropheus sp. Lufubu)

Występowanie: zamieszkuje wyłącznie bardzo ograniczony odcinek wybrzeża Tanganiki o kilkukilometrowej szerokości na wschód od ujścia rzeki Lufubu (stąd nazwa) w Zambii. Odmiana ta została odkryta na początku lat 80. ubiegłego stulecia przez Pierre’a Bricharda..

Opis: dolna część głowy ma barwę czerwonego wina i odznacza się charakterystycznym, fioletowym połyskiem. Głowa, gardziel i piersi są upstrzone drobnymi, niebieskimi plamkami. Od górnej części ciała wzdłuż grzbietu aż po nasadę płetwy ogonowej biegnie niezbyt szeroki, zielonkawy pas. Tułów jest beżowo-biały z ciemnoczerwonym żyłkowaniem zanikającym w kierunku płetwy ogonowej. Płetwa grzbietowa jest czerwonofioletowa z niebieskimi plamkami i wąskim, ciemnym obrzeżeniem. Płetwa ogonowa ma barwę ciemną i czerwonawą nasadę. Promienie płetw piersiowych i brzusznych są w górnej części czerwonofioletowe, zaś w dolnej jasnoniebieskie. Przestrzenie między nimi są czerwonofioletowe. W tylnej części płetwy odbytowej mogą występować słabo widoczne żółtawe plamy mające imitować jaja. Oczy są srebrne z wąskim, pomarańczowożółtym obramowaniem.

Uwagi: wyjątkowo piękna, barwna odmiana trofeusa mylona niekiedy z Tropheus sp. Chaitika. Jej późne odkrycie spowodowane było nie tylko ograniczonym obszarem bytowania, ale również znaczną trudnością odłowu z powodu występowania w tym regionie olbrzymich podwodnych bloków skalnych. Uwaga! Ryby te są bardzo wrażliwe na jakość wody, a w szczególności na obecność w niej związków azotowych. Tracą wtedy swoje piękne ubarwienie. W akwarium wymagają bardzo intensywnej filtracji biologicznej oraz obfitych, regularnych podmian wody.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button