ArtykułyEncyklopedia

Tropheus sp. Lupota

Encyklopedia akwarystyczna

„Lupota” (Tropheus sp. Lupota)

Występowanie: zasiedla wody Tanganiki na południe od Zatoki Lunangwa po Zatokę Lupota (stąd nazwa). Po raz pierwszy sprowadzono go do Europy w 1985 r.

Opis: ciało czerwonobrązowe z ciemnofioletowym połyskiem. Pysk, gardziel i podstawa płetw piersiowych są jasnofioletowe z charakterystycznym, niebieskawym odcieniem. Na czole widnieją trzy poprzeczne, jasne paski ciągnące się między oczami. W części piersiowej tułowia tuż za głową występuje duża, krwistoczerwona plama o zróżnicowanej wielkości i natężeniu barwy. U samic oraz zestresowanych samców na ciele mogą występować wąskie, pionowe, jaśniejsze paski. Płetwy brzuszne, płetwa grzbietowa i odbytowa mają czerwonawe przebarwienia, zaś ich podstawy mogą być fioletowe. Na płetwie odbytowej widnieją liczne, czerwone plamki. Płetwy piersiowe i płetwa ogonowa są ciemne. Oczy w dolnej części są niebieskie, zaś w górnej – ciemnoczerwone.

Uwagi: ryby tej odmiany bywają oferowane również jako „Red-Breasted Moori”. Uwaga! W akwarium wymagają bardzo czystej wody o idealnych parametrach – w przeciwnym razie nie demonstrują  w pełni swego pięknego ubarwienia.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button