ArtykułyEncyklopedia

Tułacz pstry (Houttuynia cordata)

Tułacz pstry (Houttuynia cordata)

Opis: pochodzi ze wschodniej części Azji. Jest niewysoką (do 40 cm) byliną o bardzo charakterystycznych, wielobarwnych liściach. Mają one kształt sercowaty i – w zależności od warunków świetlnych – są upstrzone zielonymi, żółtymi i czerwonymi plamami tworzącymi kolorowy wzór. Wydzielają przyjemny zapach podobny do woni cytryny. Od początku czerwca do końca lipca roślina zakwita, wytwarzając niepozorne białe kwiaty ułożone w stożkowate kwiatostany.

Warunki uprawy: roślinę tę najlepiej sadzić w pojemnikach z żyznym podłożem wzbogaconym gliną i torfem ustawianych w płytkiej wodzie, tak aby jej poziom sięgał  do 1/3-1/2 wysokości naczynia. Można również sadzić ją bezpośrednio w wilgotnej glebie w sąsiedztwie oczka, a nawet dalej, na rabatach w wilgotnej części ogrodu. Najkorzystniej wygląda na stanowiskach nasłonecznionych, bowiem jej wielokolorowe liście robią się wtedy jeszcze barwniejsze. Na stanowiskach ocienionych również będzie się zadowalająco rozwijać, ale wówczas trzeba liczyć się z tym, że paleta barw jej listowia będzie nieco skromniejsza. W ciągu sezonu wegetacyjnego roślina w zasadzie nie wymaga większych zabiegów pielęgnacyjnych. Nieco czasu należy jednak poświęcić jej jesienią. Przed nastaniem pierwszych mrozów (październik) ścinamy tuż nad ziemią jej liście, które i tak wkrótce by obumarły. Tułacz pstry zimuje w postaci kłącza, które jest wrażliwe na przemrożenie i przed nastaniem zimy musi zostać odpowiednio zabezpieczone. W tym celu stanowiska (rabaty) roślin należy pokryć grubą warstwą kory. Wykopane kłącza można też zadołować lub przechować do wiosny w wilgotnym podłożu w chłodnym, ale nie mroźnym pomieszczeniu (np. nie ogrzewanej piwnicy). 

Rozmnażanie: wyłącznie wegetatywne przez podział kłączy. Zabieg należy przeprowadzać na wiosnę przed ich wysadzeniem do podłoża.

Wykorzystanie: roślina błotna. Szybko tworzy gęstą, wielobarwną darń stanowiącą  prawdziwą ozdobę nie tylko każdego oczka wodnego, ale również kwiatowych rabat ogrodowych. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button