ArtykułyEncyklopedia

Tułacz pstry (Houttuynia cordata)

Tułacz pstry (Houttuynia cordata)

Opis: pochodzi ze wschodniej części Azji. Jest niewysoką (do 40 cm) byliną o bardzo charakterystycznych, wielobarwnych liściach. Mają one kształt sercowaty i – w zależności od warunków świetlnych – są upstrzone zielonymi, żółtymi i czerwonymi plamami tworzącymi kolorowy wzór. Wydzielają przyjemny zapach podobny do woni cytryny. Od początku czerwca do końca lipca roślina zakwita, wytwarzając niepozorne białe kwiaty ułożone w stożkowate kwiatostany.

Warunki uprawy: roślinę tę najlepiej sadzić w pojemnikach z żyznym podłożem wzbogaconym gliną i torfem ustawianych w płytkiej wodzie, tak aby jej poziom sięgał  do 1/3-1/2 wysokości naczynia. Można również sadzić ją bezpośrednio w wilgotnej glebie w sąsiedztwie oczka, a nawet dalej, na rabatach w wilgotnej części ogrodu. Najkorzystniej wygląda na stanowiskach nasłonecznionych, bowiem jej wielokolorowe liście robią się wtedy jeszcze barwniejsze. Na stanowiskach ocienionych również będzie się zadowalająco rozwijać, ale wówczas trzeba liczyć się z tym, że paleta barw jej listowia będzie nieco skromniejsza. W ciągu sezonu wegetacyjnego roślina w zasadzie nie wymaga większych zabiegów pielęgnacyjnych. Nieco czasu należy jednak poświęcić jej jesienią. Przed nastaniem pierwszych mrozów (październik) ścinamy tuż nad ziemią jej liście, które i tak wkrótce by obumarły. Tułacz pstry zimuje w postaci kłącza, które jest wrażliwe na przemrożenie i przed nastaniem zimy musi zostać odpowiednio zabezpieczone. W tym celu stanowiska (rabaty) roślin należy pokryć grubą warstwą kory. Wykopane kłącza można też zadołować lub przechować do wiosny w wilgotnym podłożu w chłodnym, ale nie mroźnym pomieszczeniu (np. nie ogrzewanej piwnicy). 

Rozmnażanie: wyłącznie wegetatywne przez podział kłączy. Zabieg należy przeprowadzać na wiosnę przed ich wysadzeniem do podłoża.

Wykorzystanie: roślina błotna. Szybko tworzy gęstą, wielobarwną darń stanowiącą  prawdziwą ozdobę nie tylko każdego oczka wodnego, ale również kwiatowych rabat ogrodowych. (js)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button