ArtykułyPorady

Użycie soli w akwarium słodkowodnym

Witam Redakcję,
Proszę o wyczerpującą i szczerą odpowiedź na nurtujące mnie zagadnienia.
Czy przy zakładaniu akwarium 200 l z roślinami i paletkami należy użyć soli niejodowanej (jedna łyżeczka na 10 l wody). Jakie są skutki pozytywne, a jakie uboczne?
Z poszanowaniem
Zbigniew Sokołowski

Panie Zbigniewie, po pierwsze, do akwarium z roślinami nie dodajemy soli w takich dawkach, o jakich Pan pisze, ponieważ rośliny nie lubią podwyższonego stężenia soli. Wrażliwość ta jest na poziomie 1g/l wody.

Po drugie, paletki nie potrzebują zasolenia wody, a raczej zakwaszania (np. wyciągami z torfu lub specjalistycznymi preparatami). Ryby te preferuja wodę miękką oraz lekko kwaśną przy temperaturach ok. 28-30ºC, twardości ogólnej 3-10 i odczynie lekko kwaśnym pH 5,5-6,5. Zwiększenie zasolenie powoduje pogorszenie się dobrostanu życia ryb, co z kolei prowadzi do stresu i osłabienia układu odpornościowego. Podobnie mogą reagować inne ryby, które pływają z paletkami. Są to najczęściej np. neony, kirysy, zbrojniki. Zwiększenie zasolenia wody może przyczyniać się do powstawania czynników chorobotwórczych zwanych „bloat” (termin najczęściej kojarzony z hodowlą ryb z jeziora Tanganika i Malawi).

Soli niejodowanej w przypadku hodowli paletek używa się tylko podczas zabiegów profilaktyki zdrowotnej. Najczęściej stosowana jest podczas kwarantanny nowo zakupionych ryb (zaleca się przeprowadzać taki zabieg w tzw. akwarium higienicznym, czyli bez roślin i podłoża). Drugą sytuacją, kiedy stosuje się kąpiele w roztworze soli niejodowanej jest sytuacja pozbywania się pasożytów skórnych i „oczyszczania” skóry ryb.

Sól niejodowana jest używana do zwalczania lekkich infekcji bakteryjnych (np. z rodzaju Flavobacterium), pasożytów zewnętrznych np. Costia, Chilodonella). Skutecznie wspomaga też leczenie kulorzęska (ospa rybia). Do kąpieli można również używać soli morskiej. Do kąpieli długotrwałych doskonale nadają się sole bogate w magnez i wapń. Według prof. Jerzego Antychowicza do kąpieli krótkotrwałej gatunków żyjących w miękkiej wodzie (m. in. paletek) używa się roztworu 5-10 g/l przez 10-20 minut.

Leszek Łątka

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button