W dniach 26–28 listopada br. w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku, czyli partnerskiej wobec Magazynu Akwarium instytucji, odbyły się warsztaty i wykłady akwarystyczne, które poprowadził dr Paweł Czapczyk.
Redaktor naczelny mA w wielkim skrócie przedstawił młodym słuchaczkom i słuchaczom ze szkół podstawowych i technikum dzieje światowej akwarystyki, współczesne trendy i zasady prawidłowego prowadzenia akwarium. Omówiona została również edukacyjna rola akwarium w poznawaniu zwyczajów, budowy i zachowań organizmów wodnych oraz ich roli w otaczającym środowisku.
Następnie – to był chyba najbardziej elektryzujący fragment prelekcji – Paweł Czapczyk zaprezentował szereg najciekawszych, jego zdaniem, gatunków, które można obecnie trzymać w akwarium domowym. Spośród ryb słodkowodnych w jego opowieści znalazły się między innymi wielkopłetwy wspaniałe, gupiki, smuklenie pryskacze, ślepczyki jaskiniowe, muszlowce krótkie i zagrzebki afrykań-skie, a spośród ryb morskich przede wszystkim błazenki, które nie dość, że żyją w symbiozie z ukwiałami, to jeszcze potrafią skutecznie zmieniać płeć (ale tylko samce mogą stawać się w razie potrzeby samicami).
Najbardziej zasłuchani, ale przede wszystkim aktywni uczniowie (zadający prelegentowi pytania i wzbogacający jego opowieści swoją wiedzą i doświadczeniami związanymi z podwodnym światem) otrzymywali drobne upominki od firmy Aquael i CEEiRJ w Szczecinku.
W sumie w ciągu trzech dni odbyło się sześć prelekcji (niektóre trwały aż dwie godziny bez przerwy!), po czym uczniowie pod opieką nauczycielek każdorazowo udawali się do Pracowni Akwarystycznej, w której mogli podziwiać akwaria zimnowodne z ichtiofauną Polski.