Artykuły

Wielki sum w Narwi w roku 1922

Ciekawostki Magazynu Akwarium

ciekawostki Magazyn Akwarium

W numerze z lipca 1922 roku łomżyńskiej gazety „Wspólna Praca” natykamy się na ciekawostkę związaną z podwodnym światem rzeki Narwi oraz z wiosennymi narwiańskimi rozlewiskami. Rozlewiska te są jednym z najbardziej charakterystycznych widoków kojarzonych z regionem. Wielu mieszkańców ziemi łomżyńskiej uważa je za najpiękniejszy element lokalnego krajobrazu. Oczywiście nie występują one co roku. Tej wiosny, gdy jesteśmy zaniepokojeni suszą i niskim stanem rzek, niestety nie mieliśmy szczęścia ich oglądać.

Ale jak się mają rozlewiska narwiańskie do tytułu niniejszego artykułu? Otóż w maju 1922 roku w Narwi – na odcinku rzeki przebiegającym w okolicach ulicy Krzywe Koło w Łomży – natknięto się na wielkich rozmiarów suma. We „Wspólnej Pracy” czytamy:

Jednemu z rybaków udało się wyśledzić potwora kiedy odpoczywał pod tratwą i dźgnąć żelaznemi widłami. Sum zraniony uciekł i objawił się po kilku dniach pod Nowogrodem. Tam rybacy, uzbrojeni w oście, otoczyli go i zabili. Waga suma wynosiła 10 pudów, a długość około 3 metrów.

ciekawostki Magazyn Akwarium

Spotkanie tak dużych rozmiarów suma było ciekawym wydarzeniem. Sum ważył prawie 164 kg (w przeliczeniu z pudów, czyli dawnej miary rosyjskiej – 1 pud to 16,38 kg). Gazeta podaje, że pojawił się w Narwi wiosną i korzystając z dużych rozlewisk, prawdopodobnie przywędrował z jezior augustowskich. Narwiańskie rozlewiska musiały być więc w roku 1922 bardzo rozległe.

Tomasz Szymański, Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button