Artykuły

Wybuch populacyjny czebaczka amurskiego (Pseudorasbora parva)

Ryby - Azja

Marcin Graczyk: Wybuch populacyjny czebaczka amurskiego (Pseudorasbora parva)

Wprowadzanie nowych gatunków do środowiska jest często określane mianem „introdukcji”. Gatunki, które pierwotnie występowały w innych strefach geograficznych, za sprawą człowieka znajdują dom w obcym dla siebie miejscu.
Często po znalezieniu dogodnych warunków bytowania gatunki te zaczynają się rozmnażać i – co za tym idzie – rozprzestrzeniać. Ograniczenia, jakie napotykają na swojej drodze w miejscu naturalnego występowania, często nie istnieją w nowo pozyskanej niszy. Brak jest czynników, które w normalnych realiach ograniczają ich ekspansywność. Prowadzi to do zachwiania równowagi ekologicznej, a nawet zagłady rodzimej fauny lub flory.

Pojawienie się nowego mieszkańca związane jest z mniejszym lub większym zamieszaniem. Obecność zupełnie nowego organizmu w ekosystemie może doprowadzić do zerwania całych łańcuchów zależności, które ustalały się setki, tysiące czy nawet miliony lat. Skutki introdukcji nigdy nie są do końca przewidywalne, a bardzo często całkowicie odbiegają od założeń. Oprócz przypadków, kiedy gatunek dostaje się do nowego środowiska z wyraźnych ekonomicznych lub innych przyczyn, istnieją sytuacje powodowane zwykłą ludzką niefrasobliwością.  

Cały artykuł w pliku PDF lub w numerze Magazynu Akwarium

Może Cię również zainteresować…

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button