ArtykułyPorady

Wymiana podłoża

Porady akwarystyczne

Witam,
posiadam akwarium 112 l ponad 2 lata i chciałbym wymienić piasek wraz z podłożem. Chciałbym się dowiedzieć, jak się do tego zabrać. Co z wodą, rybami i roślinami?
Z góry serdecznie dziękuję
Artur

Wymiana podłoża w działającym akwarium to operacja dość karkołomna, lecz jak najbardziej możliwa. Niestety, siłą rzeczy wiąże się z restartem zbiornika, czyli, praktycznie, z założeniem go na nowo. Dlatego, zanim się do tego zabierzemy, warto dobrze przemyśleć, czy naprawdę jest to jedyne wyjście z sytuacji. Gdy uznamy, że tak, należy zrobić wszystko, aby zminimalizować niekorzystne dla mieszkańców zbiornika skutki restartu. Do najbardziej przykrych należy utrata ciągłości filtracji biologicznej. Na szczęście można tego uniknąć. W tym celu należy się odpowiednio przygotować do całej operacji. Bakterie odpowiedzialne za filtrację biologiczną zamieszkują głównie filtr i podłoże w zbiorniku, wiele z nich znajduje się również w wypełniającej go wodzie. Dlatego restartując zbiornik, należy zadbać, aby możliwie dużo z nich trafiło do niego z powrotem. W tym celu na kilka dni przed wymianą podłoża należy przygotować w otwartych naczyniach czystą wodę w ilości ok. 40% pojemności akwarium (w przypadku Pana Artura będzie to ok. 35–40 l – uwzględniając, że podana przez niego pojemność 112 l to tzw. pojemność zbiornika brutto, a więc zmierzona z szybami, podłożem, dekoracjami, roślinami, rybami itd.). Wodę tę warto uzdatnić dobrej jakości preparatem akwarystycznym. Podczas restartu akwarium najpierw należy ostrożnie zlać z niego do przygotowanych wcześniej naczyń ok. 60% wody. Z akwarium delikatnie wyjmujemy filtr i umieszczamy go w spuszczonej ze zbiornika wodzie (jeśli przewidujemy, że cała operacja potrwa dłużej niż 3–4 godziny, należy go w nim uruchomić, aby zachować przy życiu zamieszkujące go kultury bakterii). Następnie ostrożnie odławiamy zwierzęta i umieszczamy je w jednym z naczyń ze spuszczoną ze zbiornika wodą (np. w wiaderku). Naczynie to należy przykryć (zestresowane ryby mogłyby z niego powyskakiwać) oraz umieścić w ciepłym pomieszczeniu, aby nie dopuścić do wychłodzenia. Przy planowanym dłuższym pobycie mieszkańców akwarium w naczyniu tymczasowym warto również podłączyć tam napowietrzacz.

Po zabezpieczeniu części wody i filtra oraz odłowieniu zwierząt delikatnie wyrywamy rośliny, starając się nie uszkodzić zbytnio ich systemów korzeniowych. Wyjmujemy dekoracje, po czym spuszczamy i wylewamy resztę wody. Następnie możemy przystąpić do usunięcia starego podłoża i umycia zbiornika. Jeśli jest to możliwe, przynajmniej część podłoża warto zachować w stanie wilgotnym i wymieszać z nowym podłożem przy ponownym zakładaniu akwarium, stanowi ono bowiem cenny rezerwuar bakterii. Następnie przystępujemy do urządzenia na nowo zbiornika: wysypujemy nowe podłoże, układamy dekoracje, sadzimy rośliny i wypełniamy akwarium wodą – w ok. 60% powinna być to „stara” woda pobrana uprzednio ze zbiornika, zaś w 40% świeża, odstała i uzdatniona woda przygotowana w tym celu kilka dni wcześniej. Następnie podłączamy w akwarium filtr (lepiej go w tym momencie nie myć, a jeśli jest to niezbędne, to jego wkłady biologiczne, w tym gąbki, należy wypłukać wyłącznie w „starej” wodzie spuszczonej w akwarium – nigdy pod kranem, bo spowodowałoby to zniszczenie w filtrze pożytecznych szczepów bakterii). Postępując w ten sposób, praktycznie od razu po zakończeniu restartu można umieścić w akwarium ryby i inne zwierzęta. Sam zabieg pod względem wpływu na filtrację biologiczną w zbiorniku nie różni się natomiast znacząco od zwykłej większej podmiany wody.

Redakcja MA   

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button