ArtykułyPorady

Wymiana podłoża

Porady akwarystyczne

Witam,
posiadam akwarium 112 l ponad 2 lata i chciałbym wymienić piasek wraz z podłożem. Chciałbym się dowiedzieć, jak się do tego zabrać. Co z wodą, rybami i roślinami?
Z góry serdecznie dziękuję
Artur

Wymiana podłoża w działającym akwarium to operacja dość karkołomna, lecz jak najbardziej możliwa. Niestety, siłą rzeczy wiąże się z restartem zbiornika, czyli, praktycznie, z założeniem go na nowo. Dlatego, zanim się do tego zabierzemy, warto dobrze przemyśleć, czy naprawdę jest to jedyne wyjście z sytuacji. Gdy uznamy, że tak, należy zrobić wszystko, aby zminimalizować niekorzystne dla mieszkańców zbiornika skutki restartu. Do najbardziej przykrych należy utrata ciągłości filtracji biologicznej. Na szczęście można tego uniknąć. W tym celu należy się odpowiednio przygotować do całej operacji. Bakterie odpowiedzialne za filtrację biologiczną zamieszkują głównie filtr i podłoże w zbiorniku, wiele z nich znajduje się również w wypełniającej go wodzie. Dlatego restartując zbiornik, należy zadbać, aby możliwie dużo z nich trafiło do niego z powrotem. W tym celu na kilka dni przed wymianą podłoża należy przygotować w otwartych naczyniach czystą wodę w ilości ok. 40% pojemności akwarium (w przypadku Pana Artura będzie to ok. 35–40 l – uwzględniając, że podana przez niego pojemność 112 l to tzw. pojemność zbiornika brutto, a więc zmierzona z szybami, podłożem, dekoracjami, roślinami, rybami itd.). Wodę tę warto uzdatnić dobrej jakości preparatem akwarystycznym. Podczas restartu akwarium najpierw należy ostrożnie zlać z niego do przygotowanych wcześniej naczyń ok. 60% wody. Z akwarium delikatnie wyjmujemy filtr i umieszczamy go w spuszczonej ze zbiornika wodzie (jeśli przewidujemy, że cała operacja potrwa dłużej niż 3–4 godziny, należy go w nim uruchomić, aby zachować przy życiu zamieszkujące go kultury bakterii). Następnie ostrożnie odławiamy zwierzęta i umieszczamy je w jednym z naczyń ze spuszczoną ze zbiornika wodą (np. w wiaderku). Naczynie to należy przykryć (zestresowane ryby mogłyby z niego powyskakiwać) oraz umieścić w ciepłym pomieszczeniu, aby nie dopuścić do wychłodzenia. Przy planowanym dłuższym pobycie mieszkańców akwarium w naczyniu tymczasowym warto również podłączyć tam napowietrzacz.

Po zabezpieczeniu części wody i filtra oraz odłowieniu zwierząt delikatnie wyrywamy rośliny, starając się nie uszkodzić zbytnio ich systemów korzeniowych. Wyjmujemy dekoracje, po czym spuszczamy i wylewamy resztę wody. Następnie możemy przystąpić do usunięcia starego podłoża i umycia zbiornika. Jeśli jest to możliwe, przynajmniej część podłoża warto zachować w stanie wilgotnym i wymieszać z nowym podłożem przy ponownym zakładaniu akwarium, stanowi ono bowiem cenny rezerwuar bakterii. Następnie przystępujemy do urządzenia na nowo zbiornika: wysypujemy nowe podłoże, układamy dekoracje, sadzimy rośliny i wypełniamy akwarium wodą – w ok. 60% powinna być to „stara” woda pobrana uprzednio ze zbiornika, zaś w 40% świeża, odstała i uzdatniona woda przygotowana w tym celu kilka dni wcześniej. Następnie podłączamy w akwarium filtr (lepiej go w tym momencie nie myć, a jeśli jest to niezbędne, to jego wkłady biologiczne, w tym gąbki, należy wypłukać wyłącznie w „starej” wodzie spuszczonej w akwarium – nigdy pod kranem, bo spowodowałoby to zniszczenie w filtrze pożytecznych szczepów bakterii). Postępując w ten sposób, praktycznie od razu po zakończeniu restartu można umieścić w akwarium ryby i inne zwierzęta. Sam zabieg pod względem wpływu na filtrację biologiczną w zbiorniku nie różni się natomiast znacząco od zwykłej większej podmiany wody.

Redakcja MA   

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button