ArtykułyEncyklopedia

Xenia spp.

Encyklopedia akwarystyczna

Xenia spp.

Rozmieszczenie: szeroko rozprzestrzenione w Oceanie Indyjskim i Oceanie Spokojnym. Należą do bardzo pospolitych koralowców występujących w naturze w dużych ilościach.

Opis: koralowce te nazywane są „koralami pulsującymi”. Nazwa ta wzięła się od ich  pierzastych parzydełek osadzonych na długich „nogach” rytmicznie otwierających się i zamykających ok. 30-40 razy na minutę. Polipy tworzą niewielkie kolonie osiągające do kilkunastu centymetrów średnicy. W sytuacji stresowej koralowce te potrafią kurczyć się, znacznie zmniejszając swe wymiary. W zależności od gatunku mogą mieć barwę od białej przez niebieskawą, szarą do brązowej. Z oczywistych względów do celów akwarystyki najbardziej poszukiwane są osobniki niebieskie lub zielone.

Odżywianie: zawierają zooksantelle będące ich głównymi dostarczycielami pokarmu. Poza tym odżywiają się również zawiesiną organiczną rozpuszczoną w wodzie, jednak w akwarium nie wymagają specjalnego dożywiania.

Uwagi: koralowce te należy umieszczać w miejscach silnie oświetlonych o dużym przepływie wody. Po zaaklimatyzowaniu rozrastają się  bardzo szybko, tworząc zwarte łany. W skrajnych przypadkach zarastają całe akwarium (potrafią osiedlać się nawet na jego szklanych ściankach), zabierając miejsce i tłumiąc inne koralowce. Mogą wtedy stanowić swoisty morski „chwast”. Jego zwalczanie polega na odrywaniu pojedynczych osobników od podłoża i usuwaniu ich z akwarium – uwaga – śluz pokrywający ciała xenii bywa bardzo drażniący i u osób wrażliwych może spowodować podrażnienia skóry i błon śluzowych!!! Dlatego zabiegu jej usuwania najlepiej dokonywać w gumowych rękawiczkach zaś po jego ukończeniu dokładnie umyć ręce.

Rozmnażanie: samo rozmnażanie jest bardzo proste i polega na oderwaniu kawałka rozrośniętej plechy i przymocowaniu go za pomocą wykałaczki i gumki do podłoża. Niestety, koralowce te stosunkowo długo  i trudno się aklimatyzują i może upłynąć sporo czasu zanim szczepki „przyjmą” się i zaczną rozrastać w nowym akwarium. (ld)

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button