Xenia spp.
Rozmieszczenie: szeroko rozprzestrzenione w Oceanie Indyjskim i Oceanie Spokojnym. Należą do bardzo pospolitych koralowców występujących w naturze w dużych ilościach.
Opis: koralowce te nazywane są „koralami pulsującymi”. Nazwa ta wzięła się od ich pierzastych parzydełek osadzonych na długich „nogach” rytmicznie otwierających się i zamykających ok. 30-40 razy na minutę. Polipy tworzą niewielkie kolonie osiągające do kilkunastu centymetrów średnicy. W sytuacji stresowej koralowce te potrafią kurczyć się, znacznie zmniejszając swe wymiary. W zależności od gatunku mogą mieć barwę od białej przez niebieskawą, szarą do brązowej. Z oczywistych względów do celów akwarystyki najbardziej poszukiwane są osobniki niebieskie lub zielone.
Odżywianie: zawierają zooksantelle będące ich głównymi dostarczycielami pokarmu. Poza tym odżywiają się również zawiesiną organiczną rozpuszczoną w wodzie, jednak w akwarium nie wymagają specjalnego dożywiania.
Uwagi: koralowce te należy umieszczać w miejscach silnie oświetlonych o dużym przepływie wody. Po zaaklimatyzowaniu rozrastają się bardzo szybko, tworząc zwarte łany. W skrajnych przypadkach zarastają całe akwarium (potrafią osiedlać się nawet na jego szklanych ściankach), zabierając miejsce i tłumiąc inne koralowce. Mogą wtedy stanowić swoisty morski „chwast”. Jego zwalczanie polega na odrywaniu pojedynczych osobników od podłoża i usuwaniu ich z akwarium – uwaga – śluz pokrywający ciała xenii bywa bardzo drażniący i u osób wrażliwych może spowodować podrażnienia skóry i błon śluzowych!!! Dlatego zabiegu jej usuwania najlepiej dokonywać w gumowych rękawiczkach zaś po jego ukończeniu dokładnie umyć ręce.
Rozmnażanie: samo rozmnażanie jest bardzo proste i polega na oderwaniu kawałka rozrośniętej plechy i przymocowaniu go za pomocą wykałaczki i gumki do podłoża. Niestety, koralowce te stosunkowo długo i trudno się aklimatyzują i może upłynąć sporo czasu zanim szczepki „przyjmą” się i zaczną rozrastać w nowym akwarium. (ld)
- Pierwsze akwarium morskie23,00 zł
- Zeszyt Akwarystyczny nr 4/2014 (50): Joanna i Paweł Zarzyńscy: Grzybowieńce i koralowce miękkie w akwarium morskim2,94 zł
- Prenumerata Magazynu Akwarium45,00 zł – 218,00 zł
- Magazyn Akwarium nr 10/2010 (99)11,50 zł – 16,50 zł
- Koniki morskie w akwarium2,70 zł
- Pomakantowate w akwarium2,46 zł
- Dźwięki w środowisku wodnym i ich wpływ na zwierzęta żyjące w wodzie2,70 zł
- Morskie akwarium biotopowe – strefa przybrzeżna Bałtyku2,16 zł
- Błazenki2,46 zł
- Sztuka kamuflażu u ryb2,46 zł
- Meduzy w akwarium2,46 zł
- Ślimaki nagoskrzelne2,46 zł
- Ochrona ekosystemu raf koralowych2,46 zł