ArtykułyEncyklopedia

Xenotilapia flavipinnis Poll, 1985

Encyklopedia akwarystyczna

Xenotilapia flavipinnis Poll, 1985

Pochodzenie: Występuje na obszarze całego jeziora Tanganika, gdzie zamieszkuje płytkie obszary piaszczystego dna w pobliżu skał. Znane są liczne warianty geograficzne.

Opis gatunku: Ryby te dorastają do 8-9 cm długości. Ciało „flavipinnis” jest wydłużone, grzbietowa część tułowia jest lekko wypukła. Głowa ma delikatnie opadającą krzywiznę czoła i lekko wydłużony pysk. Dolna szczęka jest nieco krótsza od górnej. Oczy są duże, owalne, ułożone w szczytowej części głowy. Ubarwienie samców i samic jest zbliżone. Ciało ma barwę srebrną z rzędami niebieskich kropek biegnących wzdłuż ciała. Na tułowiu mogą pojawiać się żółte lub pomarańczowe, nieregularnie ułożone plamki, które zależne są od typu lokalizacji w jeziorze. Pysk ma żółte zabarwienie. Płetwy zwykle mają zabarwienie żółte, żółtawe, pomarańczowe z szeregami niebiesko-srebrnych kropek, bądź jak u X. flavipinnis „Red Dorsal” Kekese niebieskawe z czerwonymi drobnymi kropkami. Płetwa odbytowa ma zwykle niebieskie obrzeżenie. Płetwy piersiowe zależnie od wariantu geograficznego mogą być niebieskawe lub żółtawe. Płetwa ogonowa jest zwykle żółta z niebieskimi kropkami. Wzory na płetwach grzbietowej i odbytowej oraz ich zabarwienie są cechami charakterystycznymi dla poszczególnych wariantów geograficznych.

Rozmnażanie: Ryby te żyją w naturze w dużych grupach, dobierając się w pary na okres tarła. Ikrę i narybek inkubują oboje rodzice. W środowisku naturalnym mogą tworzyć   kolonie na piaszczystym dnie na głębokości poniżej 5m lub pojedyncze tereny godowe na głębokości powyżej 5m. Ryby nie tworzą budowli godowych. Do samego tarła dochodzi zazwyczaj na piaszczystym podłożu. Inkubacja ikry, larw i narybku trwa około 15 dni, przy czym samiczka jako pierwsza inkubuje przez około 8-9 dni. Po upływie tego czasu przekazuje larwy samcowi, który dalej przejmuje inkubację. Po 5-6 dniach samiec po raz pierwszy wypuszcza narybek. Zarówno samiec, jak i samica opiekują się narybkiem jeszcze przez kilka dni, maluchy chronią się w pyszczkach rodziców (najczęściej samca) w razie najmniejszego niebezpieczeństwa. W jednym miocie może pojawić się około 14-25 maluchów. Od pierwszego momentu samodzielności maluchy żerują na piasku.

Akwarium:   Ryby te powinny być trzymane w grupie minimum 4-6 osobników w zbiorniku o dużej powierzchni dna (minimum 150 x 50 cm). Akwarium powinno zawierać duże przestrzenie piaszczystego dna o grubości 3-4 cm. „Flavipinnisy” można trzymać w akwarium jednogatunkowym lub z innymi przedstawicielami rodzaju Lamprologini, np. gatunkami z rodzaju Julidochromis, Telmatochromis, zależnie od wystroju akwarium. Można trzymać je także z przedstawicielami rodzajów Cyprichromis i Paracyprichromis oraz innymi gatunkami zależnie doświadczenia akwarysty. Parametry wody muszą spełniać wymagania takie jak dla wszystkich ryb z jeziora Tanganika.

Pokarm: W jelitach ryb odłowionych w naturze znaleziono skorupiaki z grupy Harpacticoida, oczliki, mikronicienie. W akwarium najlepszymi pokarmami są różnego rodzaju mrożonki takie jak: mysis, kryl, dafnia, wodzień, drobno pokrojone krewetki. Dietę można uzupełniać płatkowanymi i granulowanymi pokarmami sztucznymi przeznaczonymi dla ryb mięsożernych, a od czasu do czasu można podać pokarmy dla ryb roślinożernych.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button