Zeszyty Akwarystyczne

Zeszyt Akwarystyczny nr 4 (4): Joanna Zarzyńska, Paweł Zarzyński: Kiryskowate Callihthyidae

Zeszyty Akwarystyczne

Kiryskowate Callihthyidae

[fragment]

Rodzina kiryskowatych (zwana również „kirysowatymi”) (Callichthyidae) obejmuje małe i średniej wielkości sumy zamieszkujące wody Antyli oraz Ameryki Południowej od Kolumbii i Wenezueli po Argentynę.

Wśród kiryskowatych znajdują się „pionierzy” akwarystyki, tacy jak np. kirysek pstry (Corydoras paleatus) sprowadzony do Paryża już ok. 1876 r. (był to trzeci egzotyczny gatunek ryby – po złotej rybce i wielkopłetwie wspaniałym – jaki udało się sprowadzić – czytaj: dowieźć w stanie żywym – do Europy) i rozmnożony dwa lata później przez znanego francuskiego hodowcę Pierre’a Carbonniera.

Do rodziny kiryskowatych zalicza się obecnie ok. 150 opisanych naukowo gatunków oraz – najprawdopodobniej – co najmniej kilka razy tyle odkrytych już, ale oczekujących jeszcze na zaklasyfikowanie (są to w większości przedstawiciele niezwykle licznego w gatunki rodzaju Corydoras). Należą one do 9 różnych rodzajów systematycznych. W tym zeszycie zaprezentowano poszczególne rodzaje tych ryb wraz z encyklopedycznym opisem wybranych najciekawszych i najczęściej spotykanych w sklepach zoologicznych gatunków uwzględniającym podstawowe zalecenia odnośnie ich chowu i hodowli w warunkach akwariowych.

Chcę zamówić tą publikację w pliku PDF

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button