Zeszyt Akwarystyczny nr 4 (4): Joanna Zarzyńska, Paweł Zarzyński: Kiryskowate Callihthyidae
Zeszyty Akwarystyczne
Kiryskowate Callihthyidae
[fragment]Rodzina kiryskowatych (zwana również „kirysowatymi”) (Callichthyidae) obejmuje małe i średniej wielkości sumy zamieszkujące wody Antyli oraz Ameryki Południowej od Kolumbii i Wenezueli po Argentynę.
Wśród kiryskowatych znajdują się „pionierzy” akwarystyki, tacy jak np. kirysek pstry (Corydoras paleatus) sprowadzony do Paryża już ok. 1876 r. (był to trzeci egzotyczny gatunek ryby – po złotej rybce i wielkopłetwie wspaniałym – jaki udało się sprowadzić – czytaj: dowieźć w stanie żywym – do Europy) i rozmnożony dwa lata później przez znanego francuskiego hodowcę Pierre’a Carbonniera.
Do rodziny kiryskowatych zalicza się obecnie ok. 150 opisanych naukowo gatunków oraz – najprawdopodobniej – co najmniej kilka razy tyle odkrytych już, ale oczekujących jeszcze na zaklasyfikowanie (są to w większości przedstawiciele niezwykle licznego w gatunki rodzaju Corydoras). Należą one do 9 różnych rodzajów systematycznych. W tym zeszycie zaprezentowano poszczególne rodzaje tych ryb wraz z encyklopedycznym opisem wybranych najciekawszych i najczęściej spotykanych w sklepach zoologicznych gatunków uwzględniającym podstawowe zalecenia odnośnie ich chowu i hodowli w warunkach akwariowych.