ArtykułyEncyklopedia

Melanotaenia praecox

Encyklopedia akwarystyczna

Melanotaenia praecox

Tęczanka neonowa

Pochodzenie: Nowa Gwinea – ryba zamieszkuje dorzecze rzeki Mamberamo płynącej przez należącą do Indonezji prowincję Papua.

Wielkość: samce dorastają do 6, a samice do 5 cm długości.

Akwarium: min. 120 l, te niewielkie tęczanki będą się doskonale czuły w akwariach urządzonych podobnie jak dla innych gatunków tęczanek (patrz tęczanka australijska), a także w akwariach gęściej obsadzonych roślinami, ale z pozostawioną pewną przestrzenią do swobodnego pływania. Parametry wody: temperatura 22–28°C, GH 8–18°dGH, pH 6,5–7,0. Należy zadbać o czystość wody, stosując wydajną filtrację i regularne, dość obfite podmiany.

Charakterystyka: jeden z najpopularniejszych gatunków tęczanek, zgodny i towarzyski, świetnie nadaje się do akwarium ogólnego. Szczególnie efektownie wygląda pielęgnowany w większych stadach. Ze względu na subtelne ubarwienie dobrze nadaje się również do zbiorników roślinnych i naturalnych.

Opis: ciało ryb obu płci jest pokryte niebieskimi, charakterystycznie opalizującymi łuskami. U samców brzegi płetw i nasada płetwy ogonowej są czerwonawe, zaś u samic – żółtawe.

Pokarm: gatunek wszystkożerny, chętnie zjada zarówno pokarmy suche, jak i mrożone.

Rozmnażanie: przed tarłem przyszłych rodziców obficie karmimy kalorycznymi, żywymi lub mrożonymi pokarmami (np. larwy ochotki, rureczniki). Do rozrodu wybieramy najładniej wybarwionego samca i najgrubszą samicę (ryby te można rozmnażać również w grupach). Akwarium tarliskowe powinno mieć ok. 50 l pojemności. Wystarczy umieścić w nim kępę mchu lub tzw. mop tarliskowy z pęku wyparzonej włóczki. Tarło trwa kilka dni, często przyspiesza je podniesienie temperatury wody o 1–2°C. Ryby codziennie składają po kilkadziesiąt jaj, które przyczepiają się do roślin lub mopa. Substrat zaleca się codziennie podmieniać (tarlaki wykazują tendencję do zjadania jaj). Mech lub mopa z ikrą przenosimy do niewielkiego zbiornika z wodą pobraną z akwarium tarliskowego. Larwy wykluwają się po 7–10 dniach (zależy to od temperatury). Gdy zaczną pływać, podajemy im żywe pierwotniaki zakraplane w pobliże powierzchni wody. Po tygodniu można zastąpić je świeżo wyklutymi larwami solowca. W zbiorniku z narybkiem trzeba bardzo dbać o czystość wody (filtr gąbkowy napędzany napowietrzaczem, regularne podmiany oraz „ekipa sprzątająca resztki” w postaci kilku ślimaków).

Opublikowano drukiem w Magazynie Akwarium nr 3/2015 (147).

Chcę zamówić prenumeratę
Chcę zamówić ten numer

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również
Close
Back to top button